Kalendari historik: 18 Shkurt OpusAlb, portali risi, dedikuar artit e muzikës Ruani shikimin e fëmijëve, 90 minuta në ditë jashtë në dritën natyrore

Ruani shikimin e fëmijëve, 90 minuta në ditë jashtë në dritën natyrore

Miliona fëmijë janë në rrezik të dëmtimit afatgjatë të syve, sepse ata nuk kalojnë kohë të mjaftueshme jashtë në dritën natyrore, ka paralajmëruar një ekspert .

David Allamby, një oftalmolog dhe drejtor i Klinikës së Fokusit në Londër, thotë se...

Shëndetësia e Maqedonisë bie për 12 pozita

Shëndetësia e Maqedonisë bie për 12 pozita

Shëndetësia e Maqedonisë ka rënë për 12 pozita në listën botërore të “Blomberg” për vitin 2019, që është rënia me e madhe nga gjitha vendet e rajonit.

E vërtetuar, njerëzit që zgjohen herët kanë sukses!

E vërtetuar, njerëzit që zgjohen herët kanë sukses!

Sipas një studimi të publikuar në një revistë Psikologjike, personat që zgjohen para orës 06:00 nuk janë vetëm më produktive dhe miqësore, ata janë edhe më të suksesshëm.

Pse themi shëndet kur teshtijmë

Pse themi shëndet kur teshtijmë

Një nga këshillat e përsëritura të mamit që herët ka qenë padyshim: “Kur dikush teshtin, themi “Shëndet””.

Çdo të thotë të jesh binjak, gjashtë fakte interesante mbi ta

Çdo të thotë të jesh binjak, gjashtë fakte interesante mbi ta

Bota e fëmijëve është plot surpriza e gjëra që të bëjnë të mendohesh, aq më tepër ajo e binjakëve. Më poshtë do të lexoni disa fakte interesante për binjakët.

Boronica, miku më i mirë i trurit

Boronica, miku më i mirë i trurit

Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Exeter në Mbretërinë e Bashkuar, pirja e një sasie prej 30 ml lëng të shtrydhur të boronicës për çdo ditë, mund të përmirësojë funksionin e trurit te njerëzit e moshuar.

SËMUNDJA E SHEQERIT (DIABETI) DHE AGJËRIMI GJATË RAMAZANIT

SËMUNDJA E SHEQERIT (DIABETI) DHE AGJËRIMI GJATË RAMAZANIT

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit për besimtarët e fesë Islame është një prej 5 ritualeve të shenjta. Pacientët me sëmundje të ndryshme përkundrejt gjendjes së tyre shëndetësore gjatë Ramazanit dhe nga dëshira e madhe për të respektuar këtë ritual, rrezikojnë...

E thotë shkenca, ja si e pastron trupin mbajtja e Ramazanit

E thotë shkenca, ja si e pastron trupin mbajtja e Ramazanit

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit. Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni. I cili është pastrimi i trupit nga qelizat e panevojshme.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni