Coronavirusi “e zhduk” gripin sezonal në Maqedoni, 73% më pak raste se vitin e kaluar

Coronavirusi “e zhduk” gripin sezonal në Maqedoni, 73% më pak raste se vitin e kaluar

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në sezonin 2020/2021 numri i përgjithshëm i të sëmurëve nga gripi sezonal është 433. Kjo është 73.2% më pak raste me grip sezonal në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Ushqimi i njëjtë tre ditë me radhë është i dëmshëm për njeriun

Ushqimi i njëjtë tre ditë me radhë është i dëmshëm për njeriun

Sipas nutricionistit rus Rima Mojsenko, konsumimi i ushqimit të njëjtë më shumë se dy ditë me radhë, është i rrezikshëm për shëndetin.

Mbrojtja nga Covid-19, ja si të përzgjidhni maskat e duhura

Mbrojtja nga Covid-19, ja si të përzgjidhni maskat e duhura

Mbajtja e maskës për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga virusit që gjunjëzoi globin është bërë e detyrueshme dhe një domosdoshmëri. Ajo është tashmë pjesë e përditshmërisë sonë, njësoj si çelësat e shtëpisë, kuleta, libri apo telefoni celular.

Dietë tetorëshe e cila nuk ju tregon saktë se çka të hani

Dietë tetorëshe e cila nuk ju tregon saktë se çka të hani

Një dietë tetorëshe është regjim i dobësimit e menduar nga Dejvid Zinçenko, autor i librit të popullarizuar “Hani këtë e jo atë” (Eat This Not That).

Përfitimet e kivi për shëndetin e njeriut

Përfitimet e kivi për shëndetin e njeriut

Kivi u bë popullor në Zelandën e Re për herë të parë, dhe këtij fruti tani shijohen nga njerëz në të gjithë botën. Pas shijes së mirë ekzistojnë shumë lëndë ushqyese, të tilla si vitamina C, K dhe E, acidi...

Shkaqet kryesore të problemeve të zemrës

Shkaqet kryesore të problemeve të zemrës

Sëmundjet e zemrës dhe goditjet cerebrale janë më vdekjeprurëset në botë, duke shkaktuar 17.5 milion vdekje në vit. Federata Botërore e Zemrës ka bërë të ditur se këto sëmundje lidhen me gjendjen ekonomike. Studimet tregojnë se 80% e vdekjeve shfaqen...

Higjiena e gojës

Higjiena e gojës

Nuk thuhet kot se dhëmbët e shëndoshë, ruajnë trupin e shëndoshë.

Kafeja ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt

Kafeja ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt

Hulumtimet e reja tregojnë se gratë që pinë katër ose më shumë filxhanë kafe në ditë, kanë mesatarisht 4.1 përqind më pak yndyrë në trup sesa gratë që nuk pinë kafe.

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni