Shazami njeh këngët, aplikacioni më i ri do të njohë njerëzit

Shazami njeh këngët, aplikacioni më i ri do të njohë njerëzit

Teknologjia ecen me ritme aq të shpejta saqë çdo ditë del diçka që na habit.

‘The Wall’, televizori i parë modular nga Samsung

‘The Wall’, televizori i parë modular nga Samsung

The Wall është televizori i së ardhmes që Samsung prezantoi në panairin e CES në Las Vegas. Një ekran prej 146 polsh për të treguar fuqinë e një teknologjie që ka të gjitha avantazhet e Oled.

Apple fillon betejën kundër varësisë së përdorimit të iPhone nga fëmijët

Apple fillon betejën kundër varësisë së përdorimit të iPhone nga fëmijët (VIDEO)

Dy aksionerë të gjigantit amerikan “Apple”, të shqetësuar nga ndikimet mbi shëndetin mendor të përdorimit të tepruar të iPhone, i kërkuan markës së mollës një studim në lidhje me varësinë e fëmijëve ndaj telefonave smartphone, referuar agjencisë “Bloomberg”.

Teknologji– Zbulohet materiali që nuk pëlqen ujin!

Teknologji– Zbulohet materiali që nuk pëlqen ujin!

Një material i krijuar falë nanoteknologjisë që nuk pranon e pëlqen  ujin, në atë masë që pikat e ujit largohen nga sipërfaqa sikur të ishin gogla, përshkruhet në revistën shkencore “Joule” nga studiuesit e Universitetit të Kolorados dhe mund të...

Mësoni 5 faqet ku mund të ndërtoni websitin tuaj falas

Mësoni 5 faqet ku mund të ndërtoni websitin tuaj falas

Bota teknologjike po ecën çdo ditë dhe më tëpër. Një nga pjesët që na interesojnë janë edhe faqet e webit, por krijimi i një faqeje kushton pak shtrenjtë.

Vihet në punë treni i parë në botë me energji diellore

Vihet në punë treni i parë në botë me energji diellore

Në Australi, treni i parë në botë me energji diellore tani transporton pasagjerë. Byron Bay Railroad Company ka zhvilluar një tren me panele fotovoltaike dhe motore elektrike që përdor energjinë e pastër diellore .

7 udhëzime si t’i mbroni të dhënat në kompjuterin tuaj

7 udhëzime si t’i mbroni të dhënat në kompjuterin tuaj

1.Asnjëherë mos i lini fjalëkalimet (passwordet) në çantën e kompjuterit.

2.Provoni t’i mbani mend ose ruajini ato në ndonjë pajisje tjetër që e keni gjithmonë afër vetes, p.sh celulari.

Pse avionët janë në ngjyrë të bardhë?

Pse avionët janë në ngjyrë të bardhë?

A keni menduar ndonjëherë pse avionët kanë ngjyrë të bardhë?

Si ngjyrë për të lyer aeroplanët është zgjedhur e bardha sepse  kjo ngjyrë nuk fshihet. Pasi ekspozohet shumë në diell gjatë fluturimeve, ngjyrat e tjera ka shumë gjasë që të fshihen,

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni