NASA po investon 67 milionë dollarë në motorët elektrik solar

NASA po investon 67 milionë dollarë në motorët elektrik solar

NASA është duke bërë një investim të fuqishëm në motorët e rinj elektrik solar për një mision që do të jetë i pari në llojin e tij.

Agjencia hapësinore po përgatitet për misionin e saj të parë robotik drejt një asteroidi të madh pranë Tokës. Misioni, i quajtur Asteroid Redirect Mission, do të zhvillohet rreth mesit të vitit 2020. Për misionin, një anije hapësinore do të kapë një asteroid duke përdorur një krah robotik për të lejuar astronautët për të mbledhur mostra. NASA i ka dhënë fabrikës amerikane të raketave Aerojet Rocketdyne një kontratë 3-vjeçare, 67 milionë dollarëshe për të ndërtuar një sistem shtytës elektrik solar i cili do të rrisë efikasitetin e karburantit deri në 10 herë më shumë se teknologjia aktuale shtytëse kimike për Asteroid Redirect Mission, ka shkruar NASA në një njoftim për shtyp. Ky sistem mund të ndihmojë NASA-n edhe për të dërguar një njeri në Mars. Sapo ARM të niset, veshja solare rezistente ndaj rrezatimit do të shpalosë që mund të kapë energjinë diellore, duke siguruar nivele të larta të energjisë elektrike. Investimi është pjesë e projektit Solar Electric Propulsion të NASA-s, i cili është duke përdorur motorët elektrikë solar për të “zgjeruar gamën dhe aftësitë e shkencës së re ambicioze dhe misioneve të eksplorimit.”

Please publish modules in offcanvas position.