REPREZENTACIONI I KOSOVËS NË FUTBOLLL, SHKRUAN HISTORINË

REPREZENTACIONI I KOSOVËS NË FUTBOLLL, SHKRUAN HISTORINË

Historiku

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA.

 

Aplikacionet e Kosovës është diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në tetor të vitit 2008 kur Kosova ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore si ajo u vlerësua kjo nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova mund të luajë në vende të tjera në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së. Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptarë të Kosovës) shkroi një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin përfaqësues të Kosovës që do të lejohen për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në një takim të mbajtur maj 2012, FIFA vendosi të lejojë ndeshjet miqësore që do të luhet, një vendim më vonë ajo revokohet pas një proteste të lëshuar nga Federata Serbe e Futbollit. Një takim i ri ishte planifikuar të mbahet në FIFA më 27 dhe 28 shtator në të cilën çështja e Kosovës ishte planifikuar sërish që do të diskutohen, e cila u shty më pas deri më dhjetor. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se ata do të lejonte Kosova për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë se ata nuk e shfaqin simbolet kombëtare.

Në vitin 2014, FIFA lejon Kosovën të luajë ndeshje ndërkombëtare

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA.

Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të luajë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federates së Futbollit të Serbisë dhe Blatter. Kryeministri Hashim Thaçi e përshëndeti vendimin dhe ka shprehur shpresën e tij se vendi do të jetë anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s në të ardhmen e afërt. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht ndërkombëtar do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë. Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë gjasa në UEFA në vitin 2016. Në shtator të vitit 2015 në një takim të komitetit Ekzekutiv në Maltë, UEFA aprovoi kërkesën e federatës për pranimin në UEFA në kongresin e rregullt që u mbajt në Budapest më 3 maj 2016.[4] Në Kongresin e rregult në 3 maj 2016 Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.

Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si antari i 210 në kongresit të tyre të 66-të në Meksikë me 141 vota pro dhe 23 kundër.

Kosova skuadra më e mirë në ligën e kombeve

Ndonëse Shqipëria nuk ia doli të sigurojë një biletë për në gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve, një gjë të tillë e ka bërë Kosova, edhe pse me fare pak përvojë në ndeshjet ndërkombëtare. "Dardanët" fituan në stadiumin "Fadil Vokrri" të Prishtinës kundër Azerbajxhanit me shifrat 4:0, duke u renditur të parët në Grupin 3 të Ligës D, ndërsa nga edicioni i ardhshëm do të luajë në Ligën C. Pas 60 sekondash lojë, Arbër Zeneli e hapi llogarinë e golave duke kaluar Kosovën në avantazhin 1-0. Në pjesë e dytë, ishte përsëri Zeneli (50’), që arriti të dyfishojë avantazhin ndaj kundërshtarit, ndërsa Amir Rrahmani e shënoi golin e tretë në minutën e 61’.

Ishte sërish Zeneli ai i arriti ta vulosë fitoren historike të Kosovës në minutën e 76’, duke e realizuar tripletën e tij personale. Kosova e mbyll në vendin e parë fazën e grupeve në Ligën D duke grumbulluar plot 14 pikë, Azerbajxhani pozicionohet e dyta me nëntë pikë, Ishujt Faroe me pesë pikë dhe Malta me tre.

Nw kualifikimet evropiane Kosova wshtw nw njw grup me Anglinw, Bullgarinw, Republikwn Çeke, Malin e Zi.

Analistët: Kosova së bashku me Anglinë kualifikohen për ‘Euro 2020’

Trajneri Gani Sejdiu thotë se tani Kosova ka arritur në një nivel të tillë sa për të kanë respekt edhe kombëtaret e fuqishme si Anglia, duke thënë se në bazë të kësaj duhet të besojmë se mund ta kalojmë grupin.“Të gjitha grupet dhe të gjithë kundërshtarët mund të konsiderohen si të vështirë, për përfaqësueset me më pak përvojë dhe histori, por Kosova në këtë moment ka arritur në një nivel tjetër, që do të thotë se edhe kombëtaret më të fuqishme na respektojnë edhe në aspektin sportiv mund edhe të na frikohen që do të thotë se duhet të besuar se mund të kalojmë grupin, por pa e futur presionin për këtë gjë”, Sejdiu thotë se për Kosovën Çekia, Bullgaria e Mali i Zi, janë të kalueshme, përveç Anglisë të cilën e cilëson të pakalueshme. Ai thotë se “Dardanët” janë në gjendje ta kalojnë grupin, por sipas tij na duhet edhe pak fat. “Përveç Anglisë të gjitha janë të kalueshme, sepse Çekia dhe Bullgaria nuk e kanë kualitetin e mëparshëm, sepse janë në një fazë tranzicioni të lojtarëve, ndërsa Mali i Zi mund të kalohet. Pra duhet të pranuar se të gjitha këto kombëtare janë para nesh me nivelin dhe kualitetin dhe përvojën e tyre, por ne jemi në gjendje të bëjmë befasinë vetëm na duhet edhe fati, shprehet Gani Sejdiu.

Për analistin sportiv Muhamet Dragusha, Kosova e ka rastin tani që t’i tregojë edhe shteteve të pasura me futboll, se “Dardanët”, kanë talent dhe vlera të futbollit. Sipas tij, Anglia, është favorite, kurse kombëtaret tjera të përballueshme.

“Grupi i fortë shumë, është e mirë për futbollin e Kosovës, tashmë ta promovojmë edhe në shtetet e pasura në futboll dhe të tregojmë talent dhe vlera është kënaqësi që kemi në grup një ekip si Anglia që është djepi i futbollit europian. Anglia është super favorite, kurse Çekia, Mali i Zi dhe Bullgaria, mendoj që kanë cilësi më të mëdha se Kosova, por edhe Kosova ka ngritje dhe diferenca me këto tri shtete tjera përveç Anglisë, do të jetë përvoja e tyre në këso lloje kampionate dhe lojtarët që janë në nivele të larta në klubet e tyre”, potencon ish-futbollisti i Kosovës.

Please publish modules in offcanvas position.