Shorti në Ligën e Evropës: Kush me kë në çerekfinale dhe gjysmëfinale?

Pas shortit në Ligën e Kampionëve, në Nion u mbajt edhe tërheqja e dysheve nga ndeshjet çerekfinale dhe gjysmëfinale të Ligës së Evropës.

Ashtu si në garën më të fuqishme të futbollit për klube në botë, edhe Liga e Evropës do të luhet me sistem të ndryshëm.

Ndeshjet e çerekfinales, gjysmëfinales dhe finales do të luhen në disa qytete gjermane, pa prani të tifozëve.

Finalja do të luhen në Këln.

ÇEREKFINALE:

1 – Volfsburg/Shahtjor Donjeck – Ajntraht/Bazel

2 – LASK/Mançester Junajted – Bashakshehir/ Kopenhagë

3 – Inter/Hetafe – Glazgou Renxhers/Baer Leverkuzen

4 – Olimpiakos/Uolverhempthon – Sevilja/Roma

GJYSMËFINALE:

Fituesi 4 – Fituesi 2

Fituesi 3 – Fituesi 1

Ndeshjet nga 1/8 e finales janë caktuar për 5 dhe 6 gusht, ndërsa çerekfinalja në Gjermani u caktua për 10 dhe 11 gusht.