Kompletohen 32 skuadrat që do të luajnë në Ligën e Kampionëve

Me ndeshjet play-off që janë mbyllur sonte, janë përcaktuar edhe 32 skuadrat që do të luajnë në Ligën e Kampionëve për edicionin 2020/21.

Në këtë edicion nuk do të mungojnë emrat e rinj, por edhe klubet që kthehen pas shumë vitesh në këtë garë.

KUR DHE KU HIDHËT SHORTI?

Shorti i fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve 2020/21 fillon nga ora 17:00 të enjten me 1 Tetor dhe do të mbahet kësaj radhe nga studiot e RTS në Gjenevë. Shorti do të transmetohet drejtpërdrejt në UEFA.com.

KLUBET QË JANË PJESËMARRËSE DHE DO TË JENË NË SHORT?

 • Klubet nga Spanja (4): Real Madrid, Barcelona, ​​Atlético Madrid, Sevilla
 • Klubet nga AnGlia (4): Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea
 • Klubet nga Italia (4): Juventus, Inter, Atalanta, Lazio
 • Klubet nga Gjermania (4): Bayern Munich , B. Dortmund, RB Leipzig, Borussia M’gladbach
 • Klubet nga Franca (3): Paris Saint-Germain, Marseille, Rennes
 • Klubet nga Rusia (3): Zenit, Lokomotiv Moskva, Krasnodar *
 • Klubet nga Ukraina (2): Shakhtar Donetsk, Dinamo Kyiv *
 • Klub nga Portugalia (1): Porto
 • Klub nga Belgjika (1): Club Brugge
 • Klub nga Turqia (1): Istanbul Başakşehir
 • Klub nga Holanda (1): Ajax
 • Klub nga Greqia (1): Olympiacos *
 • Klub nga Hungaria (1): Ferencváros *
 • Klub nga  Austria (1): RB Salzburg *
 • Klub nga Danimarka (1): Midtjylland *

(Klubet me shenjë * janë futur në garë përmes play-offit)