Lojtarët argjentinas rrezikojnë deri në 5 vite burg

Lojtarët argjentinas rrezikojnë deri në 5 vite burg

Policia federale braziliane ka hapur një hetim ndaj 4 lojtarëve të Argjentinës pasi shkelën rregullat e  COVID-19 që çuan në pezullimin e ndeshjes të së dielës në Kupën e Botës kundër Brazilit.

Ndeshja në Corinthians Arena u ndërpre disa minuta pas fillimit kur autoritetet shëndetësore u përpoqën të kritikonin dyshen e Aston Villas, Emi Martinez dhe Emiliano Buendia, si dhe dyshen tjetër të Tottenhamit, Giovani Lo Celso dhe Sergio Romero.

Zyrtarët besojnë se katër lojtarët e përfshirë dhanë informacion të rremë për të shmangur karantinën e detyrueshme dhe për këtë arsye mund të jenë fajtorë për krimin e paraqitjes së gabuar.

Sipas ligjit kombëtar brazilian, vizitorët e huaj nga Mbretëria e Bashkuar duhet të përfundojnë 14 ditë karantinë sapo të kenë mbërritur në vend.

Qeveria braziliane fillimisht rekomandoi karantinë dhe dëbim të detyrueshëm për katër lojtarët e akuzuar, por ata më vonë u lejuan të udhëtojnë në ndeshjen kundër Brazilit gjithsesi.

Lojtarët u larguan nga vendi brenda pak orësh nga pezullimi i lojës, por zyrtarët thonë se ata kanë dhënë dëshminë e tyre në polici.

Çdokush që shpallet fajtor për keqpërfaqësim në Brazil mund të përballet me deri në pesë vjet burg dhe një gjobë.