Kosova Shkruan Historinë-Rruga Drejt Botërorit E Hapur

Kosova Shkruan Historinë-Rruga Drejt Botërorit E Hapur

Numri i futbollistëve shqiptar që aktualisht luajnë në skuadra të njohura evropiane është shumë i madhe dhe për këtë shkak specialistët e futbollit apelojnë për një qetësi sepse ka lojtar ka për të dyja kombëtaret.

Reprezentacioni i Kosovë në futboll shkruan historinë edhe atë në ndeshjen debutuese kundër Finlandës, e vlefshme për kualifikimet e botërorit Rusi 2108. Futbollistët e drejtuar nga Albert Bunjaku arritën të nxjerrin një pikë shumë të vlefshme në takimin e parë duke bërë që shumë trajner dhe kombëtare tjera tashmë ta llogarisin edhe Kosovën si pretendent. Kosova bën pjesë në grupin e I së bashku me Kroacinë, Turqinë, Ukrainën, Islandën dhe Finlanda. Emri i Valon Berishës autori i golit është shkruar ne shkronja të arta në historinë më të re të shtetit të Kosovës. Lojtari i skuadrës austriake Salcburg, arriti që me mjeshtëri të mposht portierin finlandez duke bërë që i gjithë stadiumi të hesht. Valon Berisha ishte lojtari që shënoi golin për Kosovën, nga penaltia e nxjerrë nga Bernard Berisha, Kosova-Finlanda 1 me 1.

HISTORIKU I KOMBËTARES KOSOVARE

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë, dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA. Aplikacionet e Kosovës janë diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në Tetor të vitit 2008, kur Kosovës i ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore, por ajo u vlerësua se nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA ka rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova, mund të luajë me vende të tjera në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së.

Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqirin, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptare të Kosovës) i shkruan një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin kombëtar të Kosovës për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se do ta lejonte Kosovën për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë, nëse ata nuk shfaqin simbolet kombëtare.

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar i është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajnë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA. Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të intonojnë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federatës së Futbollit të Serbisë dhe ish presidentit të FIFA Sep Blatter. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë.

Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë shpejt në UEFA në vitin 2016, një datë kjo që u bë realitet. 
Në Kongresin e rregullt më 3 maj 2016, Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.
Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si anëtari i 210 në Kongresin e 66-të në Meksikë me 141 vota për dhe 23 kundër.

RASHICA ZGJEDH KOSOVËN, EKSPERTËT: KA LOJTAR PËR TË DY KOMBËTARET

Me të pranuar në UEFA filluan edhe polemikat në mes kombëtares së Shqipërisë dhe Kosovës, polemika e cila kulminoi me ikjen e futbollistit Milot Rashica i cili refuzoi Shqipërinë dhe zgjodhi atë të Kosovës. Pas kësaj edhe shumë lojtar të tjerë shfaqen dëshirën që të kalojnë në kombëtaren kosovare, por ky trend i largimit nuk pati ndonjë jehone të madhe. Në anën tjetër numri i futbollistëve shqiptar që aktualisht luajnë në skuadra të njohura evropiane është shumë i madhe dhe për këtë shkak specialistët e futbollit apelojnë për një qetësi sepse ka lojtar ka për të dyja kombëtaret.

Bunjaku dhe De Biazi janë strategët të cilët duhet të ndërtojnë skuadrat e tyre në rrugën e gjatë drejt kualifikimit në botërorin e 2018. Shqipëria është në grup me Italinë dhe Spanjën dy konkurrentët kryesor për vendin e parë, ndërsa Kosova është në konkurrencë me Turqinë dhe Kroacinë dy kombëtare këta të cilat konsiderohen si më të fuqishme në Evropë. Në ndeshjet e para kualifikuese Shqipëri mundi Maqedoninë kurse Kosova si mysafire luajti baras me Finlandën.

NUMRI I NDESHJEVE MIQËSORE

Më 5 Mars 2014 Kosova ka luajtur ndeshjen e saj të parë miqësor ndërkombëtar kundër Haiti. Ndeshja përfundoi në një barazim 0-0. Në prag të ndeshjes, mbështetësit e Kosovës djegur Flamuri i Serbisë. Ky incident bëri që FSS për të kërkuar që FIFA revokojë të drejtën e Kosovës për të luajtur miqësore ndërkombëtare. Në 14 tetor 2014 në Kosovë, ka luajtur një tjetër ndeshje jozyrtare provë ndërkombëtar kundër ekipit zvicerane FC Wil 1900 në IPG Arena, Wil, dhe fitoi 1-0 e cila u shënoi nga Kushtrim Lushtaku në 'minutën e 77.

Reprezentacioni i Kosovës në futboll, ka përparuar për 22 vende në ranglistën e fundit të publikuar nga FIFA. Barazimi me Finlandën në ndeshjen e parë kualifikuese për Botërorin ‘Rusi 2018’, ka bërë që Kosova të ketë progres në renditjen e kombëtareve më të mira të botës, duke u renditur në pozitën e 168.

Derisa përfaqësuesja kosovare ka përparuar në ranglistë, ndryshe ka ndodh me kombëtaren e Shqipërisë, e cila ka humbur tri vende, duke rënë nga pozita e 37 në të 40-tën. Vendin e parë vazhdon ta mbajë Argjentina e ndjekur nga Belgjika dhe Gjermania. Pasojnë, Kolumbia, Brazili, Kili, Portugalia, Franca, Uruguai dhe Uellsi që kompleton listën prej dhjetë përfaqësueseve më tëmirë nga FIFA.

Kalendari 46629

Please publish modules in offcanvas position.