Дваесет и деветте земји членки на Алијансата, Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО го потпишаа пред се поради реформите кои земјата ги спроведе во изминатиот период, особено во сферата на одбрана и безбедноста и на разузнавачките служби.

Брок: Преговорите со Северна Македонија треба да започнат

Европратеникот од германската ЦДУ, Елмар Брок, за МИА изјави дека преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија треба да започнат, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тој ова го изјави непосредно пред почетокот на дебатата за извештаите за проширување,

Деркоски: Изборен ден во добра и мирна атмосфера

Денешниот изборен ден мина во една добра и мирна атмосфера, немаше посериозни забелешки од ниту еден од учесниците во компањата, а немавме ни посериозни забелешки и од оние кои го набљудуваа процесот, соопшти вечерва на прес-конференција претседателот на ДИК Оливер...

Како другите медиуми известуваа за македонските избори

Помалку од половината од електоратот во Северна Македонија учествуваа на денешниот прв круг од првите претседателски избори откако таа европска земја го смени името, информира Франс прес по затворањето на избирачките места. АФП прецизира дека излезноста од 40 отсто е...

Преброени над 90 проценти од гласовите: Пендаровски 42,67 отсто, Силјановска 42,18 и Река 10,84 отсто

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 91,03 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,67 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 42,18, а...

Пожарот во Нотр Дам: Ветени милиони за обнова на катедралата

Стотици милиони евра се ветени за помош за обнова на Нотр Дам откако катастрофалниот оган делумно ја уништи француската катедрала. Пожарот, кој беше прогласен за целосно изгаснат околу 15 часа откако пламна, го уништи покривот на 850 години старата зграда...

Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас

„Секоја година пред уписите одредени центри шират невистини за нас”, реагира управата на ПСУ ,,Јахја Кемал”. „Истите центри ги упатуваме, доколку имаат конкретни информации и докази за нашите училишта, да се обратат на државните органи и судски инстанци, а не...

Please publish modules in offcanvas position.