Пушењето може трајно да влијае врз гените

Едно ново истражување спроведено во САД покажува дека пушењето цигари може да промени над 7.000 гени и така да предизвика развој на многу болести, пренесуваат американските медиуми.

Лани зголемен бројот на браковите, намалени разводите

Повеќе склучени бракови, а помалку разведени се регистрирани во минатата година. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика бројот на склучени бракови во 2015 година изнесува 14.186 и е за 2,7 проценти повеќе во однос на претходната година.

Кампања за подигнување на свесноста на заболувања на тироидната жлезда

Здружението за борба против рак „Борка-за секој нов ден“ од Скопје кон крајот на месецов ќе спроведе национална кампања за подигнување на свесноста за тироидни заболувања во Македонија, насловена „Виолетов караван 2016“.

„Бог на масакрот“ – премиера на Турски театар - Скопје

Турскиот театар-Скопје утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“, според истоимениот текст на Јасмина Реза, во режија на Билге Емин.

Текстот на француската драмска авторка Реза е објавен во 2006 година и оттогаш е често поставуван на сцените...

Please publish modules in offcanvas position.