Заев: Мицкоски да дојде на лидерската, немам намера да исполнувам желби за предвремени избори

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата повторно го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да дојде на лидерската средба в петок, истакнувајќи дека таа ќе се одржи без разлика на неговото учество и оти е негова одговорност дали...

Јовановски и Милевски во притвор, Јанева во оставка и без мобилен телефон

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева, како и претреси во домот на родителите на Јовановски во Тафталиџе и на неговата канцеларија во 1ТВ е епилогот...

Заев ги повика Мицкоски, Ахмети и Села на лидерска средба

Премиерот Зоран Заев денеска повика на одржување лидерска средба, в петок во 14 часот во Клубот на пратениците.

Поканата е упатена до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети и на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

На лидерската...

Дваесет и деветте земји членки на Алијансата, Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО го потпишаа пред се поради реформите кои земјата ги спроведе во изминатиот период, особено во сферата на одбрана и безбедноста и на разузнавачките служби.

Брок: Преговорите со Северна Македонија треба да започнат

Европратеникот од германската ЦДУ, Елмар Брок, за МИА изјави дека преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија треба да започнат, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тој ова го изјави непосредно пред почетокот на дебатата за извештаите за проширување,

Деркоски: Изборен ден во добра и мирна атмосфера

Денешниот изборен ден мина во една добра и мирна атмосфера, немаше посериозни забелешки од ниту еден од учесниците во компањата, а немавме ни посериозни забелешки и од оние кои го набљудуваа процесот, соопшти вечерва на прес-конференција претседателот на ДИК Оливер...

Како другите медиуми известуваа за македонските избори

Помалку од половината од електоратот во Северна Македонија учествуваа на денешниот прв круг од првите претседателски избори откако таа европска земја го смени името, информира Франс прес по затворањето на избирачките места. АФП прецизира дека излезноста од 40 отсто е...

Преброени над 90 проценти од гласовите: Пендаровски 42,67 отсто, Силјановска 42,18 и Река 10,84 отсто

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 91,03 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,67 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 42,18, а...

Please publish modules in offcanvas position.