Пожарот во Нотр Дам: Ветени милиони за обнова на катедралата

Стотици милиони евра се ветени за помош за обнова на Нотр Дам откако катастрофалниот оган делумно ја уништи француската катедрала. Пожарот, кој беше прогласен за целосно изгаснат околу 15 часа откако пламна, го уништи покривот на 850 години старата зграда...

Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас

„Секоја година пред уписите одредени центри шират невистини за нас”, реагира управата на ПСУ ,,Јахја Кемал”. „Истите центри ги упатуваме, доколку имаат конкретни информации и докази за нашите училишта, да се обратат на државните органи и судски инстанци, а не...

Јазбец: Членството во НАТО значи стабилнсот за земјата и можност за економски развој

Ширењето на НАТО чадорот во регионот можеби претставува прва и единствена можност за Балканот конечно да постигне мир, стабилност и просперитет. Членството во НАТО за Северна Македонија значи стабилнсот за земјата, можност за економски развој и да се биде дел...

Жерновски: Сега сме поблиску од кога било досега да ги почнеме пристапните преговори со ЕУ

Како дел од европскиот континент, ние природно припаѓаме и гравитираме кон Европската унија. Европската унија е стратешки приоритет за Северна Македонија од нејзината независност и сега сме поблиску од кога било досега за да ги почнеме преговорите за пристап.

Телефонски разговор Заев и Меркел: Време е Советот на ЕУ да донесе позитивна одлука за отворање на пристапните преговори

 Премиерот Зоран Заев во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побарал поддршка во врска со одлуката за почеток на преговорите со Северна Македонија која треба да ја донесе Советот на ЕУ во јуни, со оглед на тоа дека државата...

И Словачка денеска го ратификува Протоколот за НАТО

По Полска, и словачкиот Парламент денеска го ратификуваше Проколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Со ова Словачка е 11-та земја-членка на НАТО што го ратификуваа Протоколот.

– Парламентите на Полска и Словачка го ратификуваа протоколот за пристапување на...

Please publish modules in offcanvas position.