Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме. Да преминеме од историја на...

Во Владата средба Заев – Ципрас

Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Ципрас претходно беше пречекан пред Владата од Заев и владините министри. Поради доцнењето на авионот...

Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Владата (во живо)

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот Скопје. Го...

Втор ден од претседателската кампања

Претседателските кандидати денеска со средби со граѓани и митинзи ја продолжуваат изборната кампања. На вториот ден од кампањата, кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски ќе биде во скопско и ќе ги посети Сопиште и Студеничани, а за попладне закажани...

Од утре поладно со дожд, во петок температури под нулата

Под влијание на посвежа воздушна маса утре и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со слаби локални врнежи од дожд во западните и јужните делови и со снег на планините. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

 Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне институционалниот одговор на коруптивните практики.

Please publish modules in offcanvas position.