Амнестиите се завршена работа, тврди Заев

Премиерот Зоран Заев е убеден дека веќе нема амнестии и оти последна била таа дадена во процесот на помирувањето во Собранието. И Парламентот, како што рече, но и претседателот Ѓорге Иванов завршиле со амнестии.

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 49 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега...

Романија го ратификуваше Протоколот за пристапување во НАТО

Парламентот на Романија денеска на пленарна седница го ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. На ратификацијата во Букурешт присуствуваше и претседателот на Собранието Талат Џафери, кој имаше обраќање пред романските пратеници.

Тетово, Куманово, Битола и Скопје на листата најзагадени градови во светот

Тетово, Куманово, Битола и Скопје се најдоа на листата најзагадени градови во светот за 2018 година, според анализата изработена од меѓународната невладина еколошка организација „Гринпис“ и „Ај Кју Еар Вижуел“, група со седиште во Швајцарија која глобално го следи аерозагадувањето.

Стево Пендаровски е предлогот за заеднички претседателски кандидат (ПВТ)

СДСМ, коалициските партнери и други партии што даваат поддршка за заеднички претседателски кандидат ја почнаа средбата вечерва во скопскиот хотел „Хилтон“. Како што изјави премиерот и лидер на партијата Зоран Заев, Стево Пендаровски ќе биде предложен за заеднички консензуален кандидат.

Please publish modules in offcanvas position.