Стево Пендаровски е предлогот за заеднички претседателски кандидат (ПВТ)

СДСМ, коалициските партнери и други партии што даваат поддршка за заеднички претседателски кандидат ја почнаа средбата вечерва во скопскиот хотел „Хилтон“. Како што изјави премиерот и лидер на партијата Зоран Заев, Стево Пендаровски ќе биде предложен за заеднички консензуален кандидат.

Џафери во 17:30 часот ќе ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, согласно законските обврски, попладне во 17:30 часот ќе го потпише решението за распишување на претседателските избори, соопштија од неговиот кабинет.

Заев: Ова е голем историски ден, обезбедивме трајна стабилност за земјата

– Ова е голем, историски ден за сите наши граѓани. Денес, најголемиот безбедносен сојуз на светот, НАТО, ни кажа добредојде. Денес седнавме рамо до рамо со нашите сојузници, на иста маса, во иста Алијанса.

МАЈЕ со осуда на повикот за линч на неделникот „Заман“ од Македонија

Медиумската асоцијација на Југоисточна Европа (MAJE) се приклучи кон реакциите на Здружението за заштита на националните печатени медиуми на Македонија и Здружението на новинарите на Македонија, со која се бара заштита на македонскиот весник “Заман”, што своите содржини ги објавува...

ЗНМ: Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“

Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот „Заман-Македонија“ што излегува во Македонија, го нарече терористички билтен на ФЕТО.

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

 Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како  полноправна членка на нашиот сојуз, вели...

Please publish modules in offcanvas position.