Зошто Меркел оди само до „половина пат“?

Германската канцеларка Ангела Меркел неодамна најави дека ќе се повлече од функцијата лидер на Демохристијанската унија (ЦДУ), но дека ќе остане на канцеларското место.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје го одбележува Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денес го одбележа Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите со промовирање на Прирачник за безбедност на новинарите при известување за настани од висок ризик.

ОЈО почна предистражна постапка за претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство Скопје почна предистажна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Телефонски разговор Заев – Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација на Договорот од Преспа.

Заев: Денеска е историски ден за нашата земја

Денеска е историски ден за нашата земја, заедно напишавме историја. Откако огромно мнозинство од излезените гласачи на рефередумот го одобрија Договорот од Преспа за членство на Република Македонија и НАТО, денеска Собранието на Република Македонија следејќи ја волјата на граѓаните...

Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот

Постапката на Парламентот вчера е важен чекор за Македонскиот народ и многу сум охрабрен од преземените дејства, изјави Метју Нимиц, медијатор и пратеник на Генералниот секретар на ОН во спорот за името.

Please publish modules in offcanvas position.