Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за „успешно да се заврши Договорот од Преспа“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави дописничката на МИА...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка. Ова, повикувајќи се на свои информации, го...

Заев за „Еуроњуз” на грчки: На Македонија не ѝ се потребни избори

На Македонија не ѝ се потребни избори, избори ќе има само доколку се неопходни, вели премиерот Зоран Заев во интервју за сервистот на грчки јазик на „Еуроњуз” и додава дека во тек се консултации со пратениците.

Заев за BHTV1: Ако опозицијата за лични интереси ја спречува иднината на државата, ќе одиме на избори

Ние не сакаме избори, но ако опозицијата се обиде да ја спречи иднината на државата кон ЕУ и НАТО поради лични калкулантски односи, тогаш ние ќе бидеме принудени да одиме на избори, вели премиерот Зоран Заев во првото интервју дадено...

Заев: Барањата на ВМРО-ДПМНЕ се апсолутно неприфатливи

Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена според пржинскиот модел, за нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот се апсолутно неприфатливи, изјави денеска во Охрид премиерот Зоран Заев.

Шекеринска и Османи: По референдумското „за“, работата ја продолжуваат институциите

Граѓаните кои вчера излегоа на референдумот и дадоа поддршка за интегрирањето на Македонија во ЕУ и во НАТО преку Договорот со Грција, им даваат целосен легитимитет на институциите да продолжат со имплементација на обврските што произлегуваат од Договорот.

Please publish modules in offcanvas position.