Столтенберг во писмо до Спасовски: Сите НАТО сојузници ратификуваа и Протоколот стапи во сила, Северна Македонија е 30-та членка на НАТО

Во писмото што до премиерот Оливер Спасовски пристигна денеска, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пишува дека земјите членки на Северно-Атлантскиот договор ја известиле Владата на САД дека тие го прифатиле и ратификувале Протоколот за пристапување на Северна Македонија во...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција министерот...

Тунева: Еснафот не смее да биде исклучен од процесот

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. ДВ отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Марина Тунева од Советот за етика во медиумите

Владите, граѓанското општество и бројни други страни ширум светот...

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за добрососедство со...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени.

– Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина дискредитација. Се извини што досега...

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии.

Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев и со лидерот на опозициската ВМРО – ДПМНЕ...

Please publish modules in offcanvas position.