Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени.

– Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина дискредитација. Се извини што досега...

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии.

Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев и со лидерот на опозициската ВМРО – ДПМНЕ...

Заев: Мицкоски да дојде на лидерската, немам намера да исполнувам желби за предвремени избори

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата повторно го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да дојде на лидерската средба в петок, истакнувајќи дека таа ќе се одржи без разлика на неговото учество и оти е негова одговорност дали...

Јовановски и Милевски во притвор, Јанева во оставка и без мобилен телефон

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева, како и претреси во домот на родителите на Јовановски во Тафталиџе и на неговата канцеларија во 1ТВ е епилогот...

Заев ги повика Мицкоски, Ахмети и Села на лидерска средба

Премиерот Зоран Заев денеска повика на одржување лидерска средба, в петок во 14 часот во Клубот на пратениците.

Поканата е упатена до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети и на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

На лидерската...

Дваесет и деветте земји членки на Алијансата, Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО го потпишаа пред се поради реформите кои земјата ги спроведе во изминатиот период, особено во сферата на одбрана и безбедноста и на разузнавачките служби.

Брок: Преговорите со Северна Македонија треба да започнат

Европратеникот од германската ЦДУ, Елмар Брок, за МИА изјави дека преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија треба да започнат, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тој ова го изјави непосредно пред почетокот на дебатата за извештаите за проширување,

Please publish modules in offcanvas position.