Телефонски разговор Заев и Меркел: Време е Советот на ЕУ да донесе позитивна одлука за отворање на пристапните преговори

 Премиерот Зоран Заев во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побарал поддршка во врска со одлуката за почеток на преговорите со Северна Македонија која треба да ја донесе Советот на ЕУ во јуни, со оглед на тоа дека државата...

И Словачка денеска го ратификува Протоколот за НАТО

По Полска, и словачкиот Парламент денеска го ратификуваше Проколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Со ова Словачка е 11-та земја-членка на НАТО што го ратификуваа Протоколот.

– Парламентите на Полска и Словачка го ратификуваа протоколот за пристапување на...

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме. Да преминеме од историја на...

Во Владата средба Заев – Ципрас

Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Ципрас претходно беше пречекан пред Владата од Заев и владините министри. Поради доцнењето на авионот...

Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Владата (во живо)

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот Скопје. Го...

Втор ден од претседателската кампања

Претседателските кандидати денеска со средби со граѓани и митинзи ја продолжуваат изборната кампања. На вториот ден од кампањата, кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски ќе биде во скопско и ќе ги посети Сопиште и Студеничани, а за попладне закажани...

Please publish modules in offcanvas position.