Од утре поладно со дожд, во петок температури под нулата

Под влијание на посвежа воздушна маса утре и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со слаби локални врнежи од дожд во западните и јужните делови и со снег на планините. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој...

Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче

 Кандидатот на албанската опозиција за престојните претседателски избори Блерим Река ќе биде прв на избирачкото ливче, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, а трет е кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне институционалниот одговор на коруптивните практики.

Дебата: Проценка е дека над 70 отсто од играчките во земјава се без декларација за состав и потекло

На пазарот во земјава има голем број сомнителни играчки што може да содржат опасни хемикалии по здравјето на децата, колкава контрола се врши врз увозот на играчките, колку често се земаат мостри од одредени играчки присутни во продавниците и се...

Амнестиите се завршена работа, тврди Заев

Премиерот Зоран Заев е убеден дека веќе нема амнестии и оти последна била таа дадена во процесот на помирувањето во Собранието. И Парламентот, како што рече, но и претседателот Ѓорге Иванов завршиле со амнестии.

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 49 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега...

Романија го ратификуваше Протоколот за пристапување во НАТО

Парламентот на Романија денеска на пленарна седница го ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. На ратификацијата во Букурешт присуствуваше и претседателот на Собранието Талат Џафери, кој имаше обраќање пред романските пратеници.

Please publish modules in offcanvas position.