Тетово, Куманово, Битола и Скопје на листата најзагадени градови во светот

Тетово, Куманово, Битола и Скопје се најдоа на листата најзагадени градови во светот за 2018 година, според анализата изработена од меѓународната невладина еколошка организација „Гринпис“ и „Ај Кју Еар Вижуел“, група со седиште во Швајцарија која глобално го следи аерозагадувањето.

Стево Пендаровски е предлогот за заеднички претседателски кандидат (ПВТ)

СДСМ, коалициските партнери и други партии што даваат поддршка за заеднички претседателски кандидат ја почнаа средбата вечерва во скопскиот хотел „Хилтон“. Како што изјави премиерот и лидер на партијата Зоран Заев, Стево Пендаровски ќе биде предложен за заеднички консензуален кандидат.

Џафери во 17:30 часот ќе ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, согласно законските обврски, попладне во 17:30 часот ќе го потпише решението за распишување на претседателските избори, соопштија од неговиот кабинет.

Заев: Ова е голем историски ден, обезбедивме трајна стабилност за земјата

– Ова е голем, историски ден за сите наши граѓани. Денес, најголемиот безбедносен сојуз на светот, НАТО, ни кажа добредојде. Денес седнавме рамо до рамо со нашите сојузници, на иста маса, во иста Алијанса.

Please publish modules in offcanvas position.