МАЈЕ со осуда на повикот за линч на неделникот „Заман“ од Македонија

Медиумската асоцијација на Југоисточна Европа (MAJE) се приклучи кон реакциите на Здружението за заштита на националните печатени медиуми на Македонија и Здружението на новинарите на Македонија, со која се бара заштита на македонскиот весник “Заман”, што своите содржини ги објавува...

ЗНМ: Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“

Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот „Заман-Македонија“ што излегува во Македонија, го нарече терористички билтен на ФЕТО.

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

 Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како  полноправна членка на нашиот сојуз, вели...

Ципрас: Најважната награда е мирниот соживот меѓу двата народи

Со Договорот од Преспа придонесуваме за мирен соживот, солидарност, соработка, пријателство и мир меѓу двата народи, но и во поширокиот регион и тоа е најважната награда, рече премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во однос на номинацијата за Нобеловата награда за...

ЕУ и НАТО со честитки за уставните измени изгласани од Собранието

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, први се огласија по гласањето за уставните измени во македонското Собрание вечерва, јави дописничката на МИА од Брисел.

Уставните измени поминаа во Собранието

Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република Македонија, откако претходно седницата три дена беше закажувана, додека премиерот Зоран Заев преговараше со Беса на Биљал Касами, околу нивните барања...

Please publish modules in offcanvas position.