Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата земја

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија треба да си ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил претставник на американскиот Стејт департмент за „Политико.еу“.

Зошто Меркел оди само до „половина пат“?

Германската канцеларка Ангела Меркел неодамна најави дека ќе се повлече од функцијата лидер на Демохристијанската унија (ЦДУ), но дека ќе остане на канцеларското место.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје го одбележува Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денес го одбележа Меѓународниот ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите со промовирање на Прирачник за безбедност на новинарите при известување за настани од висок ризик.

ОЈО почна предистражна постапка за претседателот Иванов

Основното јавно обвинителство Скопје почна предистажна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Please publish modules in offcanvas position.