Телефонски разговор Заев – Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација на Договорот од Преспа.

Заев: Денеска е историски ден за нашата земја

Денеска е историски ден за нашата земја, заедно напишавме историја. Откако огромно мнозинство од излезените гласачи на рефередумот го одобрија Договорот од Преспа за членство на Република Македонија и НАТО, денеска Собранието на Република Македонија следејќи ја волјата на граѓаните...

Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот

Постапката на Парламентот вчера е важен чекор за Македонскиот народ и многу сум охрабрен од преземените дејства, изјави Метју Нимиц, медијатор и пратеник на Генералниот секретар на ОН во спорот за името.

Ципрас ја прифати оставката на Коѕијас и го презема МНР за „успешно да се заврши Договорот од Преспа“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и му се заблагодари за неговиот придонес во Владата и за земјата во изминатите 3,5 години, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, јави дописничката на МИА...

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас се заканил дека ќе си поднесе оставка. Ова, повикувајќи се на свои информации, го...

Заев за „Еуроњуз” на грчки: На Македонија не ѝ се потребни избори

На Македонија не ѝ се потребни избори, избори ќе има само доколку се неопходни, вели премиерот Зоран Заев во интервју за сервистот на грчки јазик на „Еуроњуз” и додава дека во тек се консултации со пратениците.

Please publish modules in offcanvas position.