„Дефенс њуз“: Северна Македонија денеска и официјално се приклучува кон НАТО

Се очекува Северна Македонија денеска до американскиот Стејт департмент да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане 30-та членка на Алијансата, објави американскиот портал специјализиран за одбранбени прашања „Дефенс њуз“.

Заев: Донесена е одлука, Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Донесена е одлука! Северна Македонија почнува преговори за членство во Европската Унија. Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ, порача денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев на својот фејсбук профил.

Столтенберг во писмо до Спасовски: Сите НАТО сојузници ратификуваа и Протоколот стапи во сила, Северна Македонија е 30-та членка на НАТО

Во писмото што до премиерот Оливер Спасовски пристигна денеска, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пишува дека земјите членки на Северно-Атлантскиот договор ја известиле Владата на САД дека тие го прифатиле и ратификувале Протоколот за пристапување на Северна Македонија во...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција министерот...

Тунева: Еснафот не смее да биде исклучен од процесот

Владата вчера најави Акциски план против ширење дезинформации. ДВ отвора дебата и побара став на оваа тема од медиумските експерти во земјата. Пишува Марина Тунева од Советот за етика во медиумите

Владите, граѓанското општество и бројни други страни ширум светот...

Република Северна Македонија заслужува во октомври да добие зелено светло за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради сето она што го направи изминатите години во спроведување на реформите, со Договорот од Преспа, но и Договорот за добрососедство со...

Please publish modules in offcanvas position.