Борел: Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат европска иднина

Борел: Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат европска иднина

„Треба да ја одржиме првата меѓувладина конференција што е можно поскоро. Северна Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ“, напиша на Твитер високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија,

Сакеларопулу – Пендаровски: Договорот од Преспа е клучен во односите меѓу Северна Македонија и Грција

Сакеларопулу – Пендаровски: Договорот од Преспа е клучен во односите меѓу Северна Македонија и Грција

Договорот од Преспа, неговата целосна и доследна имплементација, можностите за продлабочување на билатералната соработка беа темите на кои се осврнаа претседателите на Северна Македонија и на Грција Стево Пенадровски и Катерина Сакеларопулу во Претседателската палата во Атина.

Од 1 декември се забранува употребата на пластичните ќеси

Од 1 декември се забранува употребата на пластичните ќеси

Од 1 декември ќе стапи на сила забраната за пластични кеси. Сепак, биоразградливите ќеси и натаму ќе се продаваат во продавница, но по нова цена – од 15 денари. Сумата која ќе биде собрана ќе се префлува во специјален фонд...

Пендаровски патува во Атина во прва официјална посета на претседател на С Македонија на Грција

Пендаровски патува во Атина во прва официјална посета на претседател на С Македонија на Грција

Шефот на државата Стево Пендаровски на 5 и 6 октомври ќе престојува во дводневна посета на Хеленската Република што ќе биде прва историска посета која ќе се реализира на највисоко ниво меѓу двете држави.

Дваесет и шест години од обидот за атентат на претседателот Киро Глигоров

Дваесет и шест години од обидот за атентат на претседателот Киро Глигоров

Пред 26 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата.

Димитров: Бугарија го крши Договорот за добрососедство

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, рече дека не може да има напредок во разговорите за одблокирање на евроинтеграциите бидејќи Бугарија уценува и го крши Договорот за добрососедство. Како што рече тој, Софија го прекршила членот 2, кој предвидува таа...

Истече рокот за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници, до 23 септември жребување на нивниот редослед

Истече рокот за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници, до 23 септември жребување на нивниот редослед

Синоќа истече рокот до кој општинските изборни комисии (ОИК) официјално требаше да ги потврдат сите листи на кандидати за градоначалници и членови на општинските совети и Советот на Град Скопје поднесени од политичките партии, коалициите и групи граѓани за учество...

Конференција во Атина на Воениот Комитет на НАТО, со учество на началникот на ГШ на Армијата на Северна Македонија

Конференција во Атина на Воениот Комитет на НАТО, со учество на началникот на ГШ на Армијата на Северна Македонија

Операциите, активностите и мисиите на НАТО, напредокот на стратешката адаптација, идните предизвици, имплементацијата на воено- одбранбените концепти и иницијативата „НАТО 2030“, се темите за кои ќе дискутираат началниците на генералштабови на армиите на 30-те земји членки на НАТО на конференцијата...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија