Напаѓачот на Шекеринска се изјасни за виновен

Напаѓачот на Шекеринска се изјасни за виновен

Панче Ангелов кој ја нападна Радмила Шекеринска за време на насилствата во Собранието на РМ на 27 април, денеска во скопскиот Кривичен суд се изјасни за виновен.

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Нобелова награда за мир за Кампањата за укинување на нуклеарното оружје

Нобеловата награда за мир ја доби Меѓународната кампања за укинување на нуклеарно оружје (ИЦАН), соопшти норвешкиот Нобелов комитет.

Заев им го честита Меѓународниот ден на Бошњаците

Заев им го честита Меѓународниот ден на Бошњаците

Премиерот Зоран Заев во свое и во име на Владата им го честиташе денеска Меѓународниот ден на Бошњаците на сите припадници на бошњачката заедница во Македонија.

Укината радиодифузната такса

Укината радиодифузната такса

Собранието на Република Македонија денеска го донесе законот со кој се укинува плаќањето на радиодифузната такса.

МАНУ: Потребна е стручна и научна дебата за законот за јазиците

МАНУ: Потребна е стручна и научна дебата за законот за јазиците

Македонската академија на науките и уметностите - МАНУ смета дека пред усвојувањето на Предлог-законот за употреба на јазиците во Собранието на Република Македонија, потребно е да се отвори стручна и научна расправа за одделни прашања што ги регулира ова законско решение...

Димитров-Коѕијас: Со зајакнување на довербата до решавање на проблемите

Димитров-Коѕијас: Со зајакнување на довербата до решавање на проблемите

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска разговарале за разликите околу името, но повеќе, како што појасни македонскиот министер, за самиот процес за тоа како тој ќе се одвива, за методот и модалитетите,

Пожарот кај Македонски Брод се уште активен, ангажирани сили на АРМ

Пожарот кај Македонски Брод се уште активен, ангажирани сили на АРМ

Сили на АРМ се ангажирани за спречување на пожарот кај Лутоец - м.в. Змијарник, кој се уште е активен, за да не се прошири кон с.Требовље. Оштетени се три дрвени столбови за напојување на електрична енергија на населеното место с.Близанско.

Субвенции за овоштарите од почетокот на наредната недела

Субвенции за овоштарите од почетокот на наредната недела

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека денеска се изготвени решенијата за исплата на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари. Производителите ќе ги добијат парите на почетокот на следната недела.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.