Сашо Мијалков и Мендух Тачи добија по две години затвор за „Титаник 2“

Сашо Мијалков и Мендух Тачи добија по две години затвор за „Титаник 2“

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешниот лидер на ДПА Мендух Тачи, се осудени на две години затвор за случајот „Титаник 2“ за изборните нерегуларности.

Средба меѓу Груби и Гир за процесот на интеграциите на земјава во ЕУ

Средба меѓу Груби и Гир за процесот на интеграциите на земјава во ЕУ

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби оствари средба евроамбасадорот, Дејвид Гир. На оваа средба се разговараше за процесот на интеграција на земјата во ЕУ по отворањето на преговорите за членство, како...

Спасовски: Во 2022 запленети 2,4 тони дрога, борбата против шверцот со дрога останува приоритет

Спасовски: Во 2022 запленети 2,4 тони дрога, борбата против шверцот со дрога останува приоритет

Припадниците на Министерството за внатрешни работи минатата година заплениле 2,4 тони дрога со вкупна вредност од околу шест милиони евра, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Пендаровски: Го осудувам нападот врз секретарот на бугарската заедница во Охрид

Пендаровски: Го осудувам нападот врз секретарот на бугарската заедница во Охрид

Претседателот на државата Стево Пендаровски на Фејсбук објави дека го осудува нападот врз секретарот на клубот на бугарската заедница во Охрид Христијан Пендиков.

Ветрот го расчисти загадениот воздух

Ветрот го расчисти загадениот воздух

Ветерот кој достигнува и до 70 километри на час, значително влијае на намалување на нивото на загаденост и на прочистење на воздухот. Скопје, кое неколку дена беше меѓу петте најзагадени градови во светот, денеска имаше почист воздух. 

Македонците во Пустец го одбележаа Богојавление-Водици, најсреќен Деан Сотир

Македонците во Пустец го одбележаа Богојавление-Водици, најсреќен Деан Сотир

Православниот празник Богојавлние-Водици денеска беше одбележан насекаде низ Албанија каде живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија.

Град Скопје: Нема интерес на јавниот повик за извршување на јавниот превоз

Град Скопје: Нема интерес на јавниот повик за извршување на јавниот превоз

По истекување на рокот за пријавување на јавниот повик за приватните автобуски превозници за линиите 9,11 и 12, од Град Скопје за МИА информираат дека во недостиг на интерес за јавниот повик, Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје ќе продолжи со...

Истекува рокот на вториот Јавен повик на Град Скопје

Истекува рокот на вториот Јавен повик на Град Скопје

Денеска истекува рокот за пријавување на вториот Јавен повик на Град Скопје за приватните автобуски превозници за линиите 9, 11 и 12. Од „Слобода превоз“ и „Макекспрес превоз“ за МИА влеат дека ниту еден возач од кај нив не се...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.