Прогласена нова вонредна состојба во траење од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски денеска прогласи нова вонредна состојба во траење од 14 дена. На прес-конференцијата по седницата на Советот за безбедност, тој потенцира дека новата вонредна состојба ни е потребна исклучиво за справување со економските ефекти поврзани со Ковид-19, како...

Уставниот суд го укина посебниот режим за движење за пензионерите и малолетниците

Уставниот суд го укина посебниот режим за движење за пензионерите и малолетниците

Уставниот суд на денешната седница донесе решение за запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија што се преземени врз основа на Одлуката за посебен режим за движење на помладите од 18 и на повозрасните од 67 години. Со тоа,

Изготвен Протокол за изборниот процес – задолжително заштитна маска, физичка дистанца и дезинфекција

Комисијата за заразни болести изработи Протокол за целокупниот изборен процес од предизборните активности до денот на гласањето. Задолжително ќе биде носењето на заштитна маска, држењето на физичка дистанца, честата дезинфекција на рацете и проветрувањето на просториите.

ОТВОРЕНА ЗАКАНА ОД НОВИНАРКА БЛИСКА ДО ЕРДОГАН

ТУРСКАТА НОВИНАРКА СЕВДА НОЈАН, ВО ЕДНА ТЕЛЕВИЗИСКА ПРОГРАМА ЈАВНО ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СЛЕДБЕНИЦИТЕ НА ДВИЖЕЊЕТО ЃУЛЕН, ВЕЛЕЈЌИ ДЕКА СЕ ЦЕЛОСНО ОПРЕМЕНИ ЗА ДА УБИЈАТ НАЈМАЛКУ 50 ЛУЃЕ. ОСВЕН ЗАКАНАТА, НОЈАН ИСТО ТАКА ПРИЗНА ДЕКА ИМА ЛИСТА НА ЃУЛЕНИСТИ КОИ...

Од утре олабавување на мерките

Владата го донесе планот за попуштање на рестриктивните мерки како процес кој ќе се одвива во три фази согласно развојот на епидемиолошката состојба. Првата фаза е тековно функционирање на стопанските дејности во време на прогласена вонредна состојба и ограничено движење...

Романска донација на заштитни маски од медицинските резерви на ЕУ

Романска донација на заштитни маски од медицинските резерви на ЕУ

Дирекцијата за заштита и спасување, во соработка со МВР, Царинската управа и ЈП за државни патишта, го организираше и реализираше приемот на 10 000 заштитни маски од медицинските резерви на Европската Унија (rescEU Stockpiling medical resources).

Нема договор за датумот за изборите, нова лидерска следната недела

На почетокот на наредната недела ќе има уште една лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, ова е договорено на денешната средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Договор за нов датум за парламентарни избори на оваа средба немало, соопштија дел...

ЕУ испраќа уште заштитни маски во Северна Македонија

ЕУ испраќа уште заштитни маски во Северна Македонија

Нови залихи на ФФП2 маски ЕУ испраќа денеска во Северна Македонија и Црна Гора од резервата на ЕУ на медицинска заштитна опрема, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија