Самовработување за уште 400 невработени со грантови од 4.000 евра

Самовработување за уште 400 невработени со грантови од 4.000 евра

Од денеска во наредните петнаесеттина денови сите невработени лица ќе имаат можност да аплицираат за грант за самовработување преку отворање сопствен бизнис во износ од 4.000 евра.

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

Мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада.

„Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ - нови истраги на СЈО

„Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ - нови истраги на СЈО

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги под името „Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“.

Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје

Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје

Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров и претставници на компаниите Гранит, Бетон и италијанската ИНСО системи денеска го потпишаа договорот за изградба на нов клинички центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Судењето за насилствата во Собранието одложено за 23 мај

Судењето за насилствата во Собранието одложено за 23 мај

Во скопскиот Кривичен суд денеска беше одложено првото рочиште за деветмината обвинети за насилствата во македонското Собрание што се случија на 27 април.

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија