КОЛУМНА НА ФЕТУЛАХ ЃУЛЕН ЗА ЕН-БИ-СИ: ПОВИК НА МОЛИТВА ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

ЕН-БИ-СИ НА СВОЈОТ ВЕБ САЈТ ОБЈАВИ КОЛУМНА НА ФЕТУЛАХ ЃУЛЕН КАДЕ ШТО ТОЈ ПОВИКУВА НА МОЛИТВА ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ.
СПАСУВАЊЕТО НА ТУЃИТЕ ЖИВОТИ Е ЕДНА ОД НАЈСВЕТИТЕ ПОСТАПКИ ПРЕД ГОСПОД, ВЕЛИ ЃУЛЕН МЕЃУДРУГОТО ВО СВОЈАТА КОЛУМНА.

Пристигна првата пратка од 12 респиратори донација од ЕУ за Инфективна клиника и за ГОБ „8 Септември“

Пристигна првата пратка од 12 респиратори донација од ЕУ за Инфективна клиника и за ГОБ „8 Септември“

Првите 12 машини за асистирано дишење – респиратори и друга лична заштитна опрема, како дел од проектираната помош на Европската Унија од четири милиони евра за итни медицински потреби за земјава денеска пристигна во Министерството за здравство.

Димитров: Потребна е регионална и глобална солидарност за справување со пандемијата

Димитров: Потребна е регионална и глобална солидарност за справување со пандемијата

За справување со кризата со коронавирусот и последиците од неа потребна е заедничка реакција и солидарност и на регионално, но и на глобално ниво. Овој предизвик може да го надминеме само заедно. Вирусот не може да биде победен во една...

Двесте заштитни одела донирани од кинескиот град Дејанг за Прилеп

Двесте заштитни одела донирани од кинескиот град Дејанг за Прилеп

Двесте заштитни одела беа донирани денеска на церемонијата во Амбасадата на Република Северна Македонија во Кина за градот Прилеп од збратимениот град Дејанг, од провинцијата Си Чуан.

ЕК предлага три милијарди евра помош за десет земји од соседството

ЕК предлага три милијарди евра помош за десет земји од соседството

Европската Комисија (ЕК) предлага да се обезбедат три милијарди евра макрофинансиска поддршка за десет земји од нејзиното непосредно соседство, вклучително и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел.

Северна Македонија и регионот добиваат ракавици и гел за дезинфекција од Австрија

Северна Македонија и регионот добиваат ракавици и гел за дезинфекција од Австрија

Европскиот механизам за цивилна заштита доби повеќе барања за помош од земји членки на ЕУ, како и од земји од регионот, вклучително и Северна Македонија, за справување со здравствената криза, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Кинеската помош пристигна на скопскиот аеродром, во неа над пет илјади тестови за Ковид-19

Кинеската помош пристигна на скопскиот аеродром, во неа над пет илјади тестови за Ковид-19

Пет илјади и шестнаесет комплети за тестирање, 5000 заштитни одела, 30.000 заштитни медицински маски (вклучително 10,000 N95 и 20.000 хируршки маски), 10.000 медицински очила, 20.000 пара ракавици, 10.000 парчиња за заштита за чевлите пристигнаа денеска на скопскиот аеродром како помош...

Пендаровски: Донесена нова одлука за уште 30 дена вонредна состојба

Пендаровски: Донесена нова одлука за уште 30 дена вонредна состојба

Советот за безбедност на денешниот состанок донесе нова одлука со која на предлог на Владата се прогласува вонредна состојба за уште 30 дена.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија