Амбасадата на САД со донација на заштитна медицинска опрема се вклучи во борбата со Ковид-19

Амбасадата на САД со донација на заштитна медицинска опрема се вклучи во борбата со Ковид-19

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во улога на национален координатор за распределба на странска помош во земјава и министерот за здравство, Венко Филипче денеска во присуство на амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз ја...

Чешка помош од милион медицински маски пристигна во земјава

Чешка помош од милион медицински маски пристигна во земјава

Воен авион на Чешката Република со помош од милион медицински маски за справување со Ковид-19 пристигна попладнево на Меѓународниот аеродром – Скопје.

Џан Ѕуо: До крајот на месецов се очекува кинеската помош, заеднички без дискриминациjа да се бориме против

Џан Ѕуо: До крајот на месецов се очекува кинеската помош, заеднички без дискриминациjа да се бориме против

Со заеднички напори, без дискриминација да се бориме против пандемијата на Ковид-19 и со меѓусебна соработка на земјите во светот да го зајакнеме здравствениот систем за благосостојбата на целото човештво, бидејќи тоа нема да биде во корист на една земја,

Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот.

Сијарто: Најдоцна во јуни Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Сијарто: Најдоцна во јуни Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

И честитам на Северна Македонија што минатата недела доби согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во Европскиот совет ќе се обидеме да издејствуваме најдоцна до мај да ја затвориме рамката за...

Османи го пречека Сијарто и унгарската хуманитарна помош од 100.000 маски и 5.000 заштитни скафандери

Османи го пречека Сијарто и унгарската хуманитарна помош од 100.000 маски и 5.000 заштитни скафандери

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утрово на скопскиот аеродром го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петар Сијарто кој во рамките на посетата донесе заштитна опрема за борба против КОВИД-19, како...

Американска помош од 1,1 милион долари за справувањето со Ковид-19

Американска помош од 1,1 милион долари за справувањето со Ковид-19

Владата на САД намени 1,1 милион долари за намалување на ширењето на вирусот Ковид-19 во Северна Македонија. САД преку Американската агенција за меѓународен развој (УСИАД) ги обезбедуваат овие фондови до Светската здравствена организација и Детскиот фонд на Обединетите нации –

ЕУ помош од четири милиони евра за итни медицински потреби

ЕУ помош од четири милиони евра за итни медицински потреби

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска го потпиша финансискиот пакет вреден четири милиони евра за итни медицински потреби на Северна Македонија, како одговор на кризата со Ковид-19.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија