Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

  1. Ние, министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, се среќаваме денес, во состојба на незапаметена пандемија што ги погодува сите сојузници и партнери и наметнува висока цена во изгубени животи, како и неочекуван и силен шок за нашите...
Северна Македонија дел од програмата за дигитална администрација на ЕУ

Северна Македонија дел од програмата за дигитална администрација на ЕУ

Северна Македонија стана дел од Програмата за дигитална администрација ИСА 2 на Европската унија, преку која се поддржуваат активности за развој на ИКТ во јавната администрација, давање електронски услуги и генерално дигитализација во јавниот сектор.

Македонското знаме кренато пред седиштето на НАТО во Брисел

Македонското знаме кренато пред седиштето на НАТО во Брисел

Знамето на Северна Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската алијанса.

Северна Македонија 30. членка на НАТО, на 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

Северна Македонија 30. членка на НАТО, на 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на Ковид-19, во Вашингтон вршителот на должност амбасадор на земјава во САД, Вилма Петковска му го...

Помпео: Северна Македонија стана 30.членка на НАТО, на 30 март пред седиштето ќе почне да се вее знамето на земјата

Помпео: Северна Македонија стана 30.членка на НАТО, на 30 март пред седиштето ќе почне да се вее знамето на земјата

САД денеска од Република Северна Македонија го примија инструментот за пристапување во НАТО, со што Северна Македонија стана 30. сојузничка на НАТО, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Република Северна Македонија денеска и официјално станува полноправна членка на НАТО

Република Северна Македонија денеска и официјално станува полноправна членка на НАТО

Во Стејт департментот преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон денеска ќе се депонира инструментот за ратификација на Северноатлантскиот договор.

Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварувањето на стратешките цели

Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварувањето на стратешките цели

Во овие денови на искушенија кога сме свртени кон своите најблиски, нашата држава направи клучен чекор кон остварување на стратешката цел за влез во Европската Унија, вели во видео изјава претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во врска со...

„Дефенс њуз“: Северна Македонија денеска и официјално се приклучува кон НАТО

„Дефенс њуз“: Северна Македонија денеска и официјално се приклучува кон НАТО

Се очекува Северна Македонија денеска до американскиот Стејт департмент да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане 30-та членка на Алијансата, објави американскиот портал специјализиран за одбранбени прашања „Дефенс њуз“.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија