ЕУ одобри безусловен почеток на преговорите со Северна Македонија

ЕУ одобри безусловен почеток на преговорите со Северна Македонија

Министрите за европски прашања на ЕУ денеска одлучија дека Северна Македонија треба да ги започне преговорите без никакви дополнителни услови, јави дописничката на МИА од Брисел.

Заев: Донесена е одлука, Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Заев: Донесена е одлука, Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Донесена е одлука! Северна Македонија почнува преговори за членство во Европската Унија. Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ, порача денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев на својот фејсбук профил.

Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување кон НАТО

Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување кон НАТО

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување на земјава кон НАТО што претставува финален чекор за членството во Алијансата.

Столтенберг во писмо до Спасовски: Сите НАТО сојузници ратификуваа и Протоколот стапи во сила, Северна Македонија е 30-та членка на НАТО

Столтенберг во писмо до Спасовски: Сите НАТО сојузници ратификуваа и Протоколот стапи во сила, Северна Македонија е 30-та членка на НАТО

Во писмото што до премиерот Оливер Спасовски пристигна денеска, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пишува дека земјите членки на Северно-Атлантскиот договор ја известиле Владата на САД дека тие го прифатиле и ратификувале Протоколот за пристапување на Северна Македонија во...

НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЖЕНАТА, ВО ТУРЦИЈА

ПОЛИЦИСКО НАСИЛСТВО ВРЗ 50 СТУДЕНТКИ ВО ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА НА АНКАРА ГРУПА МЛАДИ СТУДЕНТКИ, НАМЕСТО МЕЃУ ФАКУЛТЕТСКИТЕ КЛУПИ, СЕ НАОЃААТ ВО ВО ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА НА АНКАРА И ПОДЛЕЖАТ НА ПОЛИЦИСКО НАСИЛСТВО.

ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА

ЗАМАН БРИФИНГ

ЕРДОГАН ДО ЛАВРОВ: РАЗГОВАРАВАВТЕ СО АСАД, НЕЛИ?

ИНТЕРЕСЕН МОМЕНТ ОД СРЕДБАТА ПОМЕЃУ ТУРСКАТА И РУСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ОДРЖАНА ВО МОСКВА НА КОЈА ШТО СЕ РАЗГОВАРАШЕ ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО СИРИЈА.
ИМЕНО, НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈАТА КОЈА СЕ ЕМИТУВАШЕ ВО ЖИВО, ЕРДОГАН НЕСВЕСЕН ДЕКА МИКРОФОНИТЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ, ГО ПРАШУВА РУСКИОТ МИНИСТЕР...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија