Одлуката за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Одлуката за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца на возраст до 10 години, или деца на претшколска возраст.

Амбасада на Франција додели заштитна опрема на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје

Амбасада на Франција додели заштитна опрема на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје

Амбасадата на Франција во земјава денеска соопшти дека за време на кризата доделила заштитна опрема за медицинскиот персонал на ЈЗУ Универзитетска Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, но и поддршка на Црвениот крст за дистрибуција на оброци и средства...

Филипче со семејството на Емилија Динева: Органодарителството е највисок чин на човекољубие и хуманост

Филипче со семејството на Емилија Динева: Органодарителството е највисок чин на човекољубие и хуманост

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имал средба со семејството на Емилија Динева од Дојран, жената која почина од последици по сообраќајна несреќа и чие семејство се согласи нејзиното срце и бубрези да им бидат пресадени на тројца луѓе кои...

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која со членот 4 е предвидено отсуството од работа на работничка поради...

МВР: Одделението за управни работи во Скопје од утре со ново работно време

МВР: Одделението за управни работи во Скопје од утре со ново работно време

Министерството за внатрешни работи соопшти дека воведува ново работно време во седиштето на Одделението за управни работи во Скопје и во неколку дисперзирани канцеларии на ниво на градот, со цел навремен и ефикасен пристап на граѓаните до правото да поднесат...

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Со двотретинско мнозинство гласови на членовите на Ријасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) во Република Северна Македонија, денеска од позицијата прв човек на ИВЗ е разрешен досегашниот реис-ул-улема Сулејман Реџепи, изјави муфтијата на Гостивар, Шаќир Фетаи, кој истовремено е поставен...

Почнаа завршните зборови за „Рекет”, според одбраната, поротник е со изминат мандат

Во Кривичнот суд во Скопје, почнаа завршните зборови за предметот „Рекет“.

Полициски час уште оваа ноќ, угостителите ќе почнат да работат од задутре

Од утре, 27 мај, претстанува важењето на полициксиот час т.е. одлуката за забрана за движење која Владата ја воведе на 22 март, соопшти премиерот Оливер Спасовски вечерва на прес-конференција презентирајќи ги усвоените одлуки на седницата попладнево кои се, како што...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија