Србија донира две испораки од по 20.000 дози од вакцината „Спутник“

Нови 20.000 дози од „Спутник“ веќе се испорачани во земјава како донација од Република Србија, а најавена е донација на уште толку дози, информираа на  прес конференција премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче.

Србија ни помогна со првите дози 8.000 вакцини Фајзер, а сега повторно ни помагаат во овие тешки моменти, истакна премиерот Зоран Заев, кој истакна голема благодарност до владата на Србија.