Уапсен претседателот на здружението на ветерани на ОВК во Косово

Уапсен претседателот на здружението на ветерани на ОВК во Косово

Специјалните единици на ЕУЛЕКС денеска упаднаа во канцелариите на Здружението на воени ветерани на ОВК во Косово и го уапсија претседателот на тоа здружение, Хисни Гукати, пренесуваат приштинските медиуми.

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември, јави дописничката на МИА од Атина.

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа. Мориа, на островот Лезбос.

Трамп: Вучиќ и Хоти ги направија Балканот и светот побезбедни

Трамп: Вучиќ и Хоти ги направија Балканот и светот побезбедни

Претседателот на САД, Доналд Трамп оцени дека договорот за економска нормализација потпишан од српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти ќе ги направи Србија, Косово, Балканот и светот побезбедни и истакна дека за таков чекор е потребна вонредна...

На Канарските острови запленет тон кокаин на „Балканскиот картел“, уапсени тројца Хрвати

На Канарските острови запленет тон кокаин на „Балканскиот картел“, уапсени тројца Хрвати

Во операција со кодно име „Фалкуса“, ​​иницирана од хрватската полиција, на Канарските острови е запленет речиси еден тон кокаин, чија улична вредност се проценува на над 40 милиони евра, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи.

САД, Косово и Србија номинирани за Нобелова награда

САД, Косово и Србија номинирани за Нобелова награда

Шведскиот пратеник Магнус Јакобсон поднесе иницијатива за номинирање на владите на САД, Србија и Косово за Нобеловата награда за мир.

Во БиХ има седум до осум илјади мигранти

Во БиХ има седум до осум илјади мигранти

Според податоците на Службата за надворешни работи, во БиХ во моментов има меѓу 7.000 и 8.000 мигранти, односно на последниот ден од јуни биле регистрирани 6.641, а од таа бројка само 162 лица побарале азил во БиХ, пренесува сараевскиот портал...

Вучиќ: Усогласени прашањата за исчезнатите и раселените лица, отворена темата на ЗСО, најтешкото доаѓа

Вучиќ: Усогласени прашањата за исчезнатите и раселените лица, отворена темата на ЗСО, најтешкото доаѓа

По Вашингтон, српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска во Брисел одржаа нова средба за нормализирање на односите меѓу двете држави под покровителство на ЕУ, со домаќините, високиот преставник на ЕУ Жозеп Борел и специјалниот посредник Мирослав...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија