Хрватска: Тензично на антиваксерските протести

Хрватска: Тензично на антиваксерските протести

Тензично во Хрватска. Околу 15 000 граѓани излегоа на улиците низ Загреб за да го изразат својот револт против задолжителната вакцинација во јавниот сектор и ковид пропусниците.

Турција и предала дипломатска нота на Бугарија поради инспекциите на автобусите на бугарско-турската граница

Турција и предала дипломатска нота на Бугарија поради инспекциите на автобусите на бугарско-турската граница

Десетици автобуси кои доаѓаат од Турција чекаат на граничниот премин Капитан Андреево на границата меѓу Бугарија и Турција, јавува БНР.

Само со трета доза до европски ковид сертификат – Мицотакис со барање до ЕК

Само со трета доза до европски ковид сертификат – Мицотакис со барање до ЕК

Забрана за влез во затворени простории за невакцинираните; рок на траење на сертификатот за вакцинација за лицата над 60 години; интензивирање на контролите, се дел од дополнителните мерките што грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ги соопшти во неговата телевизиска порака до...

Бугарија ќе добие нова влада, но неизвесно е повлекувањето на ветото до декември

Бугарија ќе добие нова влада, но неизвесно е повлекувањето на ветото до декември

Победничката коалиција на изборите во Бугарија, Промената продолжува (ПП) има капацитет и визија за формирање влада, но ги чекаат тешки преговори со коалициските партнери – Бугарската социјалистичка партија (БСП), Демократска Бугарија (ДБ) и Има таков народ (ИТН).

Вучиќ ќе бара од Путин увоз на три милијарди кубни метри гас годишно

Вучиќ ќе бара од Путин увоз на три милијарди кубни метри гас годишно

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека ќе побара од рускиот претседател Владимир Путин увоз на три милијарди кубни метри гас годишно и десетгодишен договор.

Василев: “Промените продолжуваат” ќе води преговори за новата бугарска Влада

Василев: “Промените продолжуваат” ќе води преговори за новата бугарска Влада

Победникот на изборите во Бугарија, коалицијата на левиот центар „Промените продолжуваат“, ќе преговара за влада со БСП, ИТН и ДБ, изјави Асен Василев за БТВ.

Косовската опозиција победи во Приштина и другите големи градови, скромен резултат на партијата на Курти

Косовската опозиција победи во Приштина и другите големи градови, скромен резултат на партијата на Курти

Главниот град на Косово, Приштина, во наредните четири години ќе биде воден од градоначалник од редовите на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), архитектот Прпарим Рама, кој во вчерашното прегласување за локалните избори 2021 го победи ривалот од владејачкото Движење...

Пожар во ковид одделение во Бугарија – три лица загинаа

Пожар во ковид одделение во Бугарија – три лица загинаа

Веројатна причина за пожарот во ковид одделението во болницата „Хаџи Димитар“ во Сливен е запалена цигара од еден од пациентите во просторијата, соопшти Министерството за здравство на Бугарија.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија