Грција испраќа 40 оклопни возила за Украина, кои ќе бидат заменети со германски

Грција испраќа 40 оклопни возила за Украина, кои ќе бидат заменети со германски

Министрите за одбрана на Грција и Германија Никос Панајотопулос и Кристин Ламбрехт се договориле да бидат испратени во Украина 40 грчки оклопни возила ΒΜΡ-1, кои ќе се заменат со германски возила од типот Мардер.

За десет години Албанија ја напуштиле 500 илјади граѓани, бранот продолжува

За десет години Албанија ја напуштиле 500 илјади граѓани, бранот продолжува

Најмалку 500 илјади Албанци ја напуштиле земјата во период од една деценија, односно од 2010 до 2020 година.

Во Грција потврден првиот случај на „Кентаур“ – новата подваријанта на Омикрон

Во Грција потврден првиот случај на „Кентаур“ – новата подваријанта на Омикрон

Во Грција е потврден првиот случај на подваријантата на Омикрон ΒΑ.2.75.2, позната како „Кентаур“, јави дописничката на МИА од Атина.

Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III

Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III

Косовскиот вицепремиер задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими ќе потпише денеска договор со Европската унија за првата финансиска програма ИПА III во вредност од речиси 64 милиони евра, јави дописникот на МИА од Приштина.

Без маски и без тестови започнува учебната година во Грција

Без маски и без тестови започнува учебната година во Грција

Под изменет протокол и без задолжителна маска и задолжителни тестови, учениците во Грција денеска се враќаат во училишните клупи, јави дописничката на МИА од Атина.

Граничните премини се враќаат во нормала, по хакерскиот напад

Граничните премини се враќаат во нормала, по хакерскиот напад

Еден ден по сајбер нападот од Иран, делумно се врати во функција системот за регистрирање влез и излез на граничните премини во Албанија. Системот ТИМС се врати на аеродромот во Тирана и на 5 други гранични премини.

Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа, а 11 се повредени кога се судрија патнички и товарен воз во централниот дел на Хрватска.

Хрватската Влада ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи

Хрватската Влада ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска го претстави владиниот пакет мерки за ублажување на влијанието од поскапувањето во вредност од над 21 милијарда куни, што ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија