Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III

Косово потпишува договор со ЕУ за 64 милиони евра од програмата ИПА III

Косовскиот вицепремиер задолжен за евроинтеграции, Бесник Бислими ќе потпише денеска договор со Европската унија за првата финансиска програма ИПА III во вредност од речиси 64 милиони евра, јави дописникот на МИА од Приштина.

Без маски и без тестови започнува учебната година во Грција

Без маски и без тестови започнува учебната година во Грција

Под изменет протокол и без задолжителна маска и задолжителни тестови, учениците во Грција денеска се враќаат во училишните клупи, јави дописничката на МИА од Атина.

Граничните премини се враќаат во нормала, по хакерскиот напад

Граничните премини се враќаат во нормала, по хакерскиот напад

Еден ден по сајбер нападот од Иран, делумно се врати во функција системот за регистрирање влез и излез на граничните премини во Албанија. Системот ТИМС се врати на аеродромот во Тирана и на 5 други гранични премини.

Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа, а 11 се повредени кога се судрија патнички и товарен воз во централниот дел на Хрватска.

Хрватската Влада ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи

Хрватската Влада ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска го претстави владиниот пакет мерки за ублажување на влијанието од поскапувањето во вредност од над 21 милијарда куни, што ги ограничува цените на струјата, гасот и основните прехранбени производи.

Грција ги доби ажурираните вакцини против Ковид-19

Грција ги доби ажурираните вакцини против Ковид-19

Ажурираните вакцини против Ковид-19 кои заштитуваат и од варијантата Омикрон, веќе пристигнале во Грција, а в понеделник ќе бидат објавени детали околу почетокот на процесот на имунизација со новите вакцини, јави дописничката на МИА од Атина.

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

Словенечкиот Национален институт за јавно здравје доби пратка од 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“ (paxlovid) на „Фајзер“. На овој начин се нарачани од 5.000 до 10.000 терапевтски дози, соопшти Институтот.

Шефицата на француската дипломатија на средби со Мицотакис и Дендиас во Атина

Шефицата на француската дипломатија на средби со Мицотакис и Дендиас во Атина

Стратешките односни меѓу Грција и Франција, случувањата во Источниот Медитеран, Украина, Западен Балкан, Блискиот Исток, како и соработката во рамките на ЕУ, според грчкото МНР се очекува да бидат темите за кои попладнево ќе разговараат во Атина шефовите на грчката...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија