Помпео: Бугарија има шанса да го реализира својот потенцијал како енергетски центар во југоисточна Европа

Помпео: Бугарија има шанса да го реализира својот потенцијал како енергетски центар во југоисточна Европа

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео на своето предавање пред Конфедерацијата на работодавачи и индустријалци во Бугарија, изјави дека е сигурен дека земјата треба да игра клучна улога во енергетската безбедност на Југоисточна Европа, јави дописникот на МИА од Софија.

Стејт департмент: Договорот меѓу Косово и Србија е чекор кон нормализација на односите врз основа на меѓусебно признавање

Стејт департмент: Договорот меѓу Косово и Србија е чекор кон нормализација на односите врз основа на меѓусебно признавање

Соединетите Американски Држави (САД) го поддржуваат договорот за влезно-излезните документи меѓу Косово и Србија и го гледаат како важен чекор напред кон нормализација на односите засновани на меѓусебно признавање, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка во врска со постигнатиот...

Брнабиќ: Приоритет на новата српска Влада ќе бидат Косово и енергетиката

Брнабиќ: Приоритет на новата српска Влада ќе бидат Косово и енергетиката

Мандатарката на идната српска Влада, Ана Брнабиќ, изјави дека очекува новата извршна власт да биде избрана до крајот на септември, дека светот е на работ на трета светска војна и дека нејзин приоритет ќе и бидат Косово и енергетиката, јави...

Македонски возач на камион е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Македонски возач на камион е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Во бугарскиот град Бургас утрово бил приведен возач на камион со стотина илегални мигранти, соопшти портпаролката на Регионалната управа на МВР во градот, Цветелина Рандева.

Голема акција на хрватската полиција за апсење луѓе осомничени за перење пари на штета на компанијата ИНА

Голема акција на хрватската полиција за апсење луѓе осомничени за перење пари на штета на компанијата ИНА

Хрватската полиција и Одделот за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) денеска спроведуваат голема акција во која се уапсени повеќе лица за, како што се сомничат, злоупотреба и перење пари на штета на компанијата ИНА, а меѓу уапсените е и...

Во Албанија потврдено присуство на новата ковид варијанта БА4

Во Албанија потврдено присуство на новата ковид варијанта БА4

Албанскиот Институт за јавно здравје официјално потврди дека во земјата циркулира подваријантата на Омикрон БА4.

Двајца бугарски полицајци загинаа откако автобус со илегални имигранти удрил во нивниот автомобил

Двајца бугарски полицајци загинаа откако автобус со илегални имигранти удрил во нивниот автомобил

Автобус со мигранти удрил во патролно возило за време на потера со полицијата. Двајца бугарски полицајци загинаа бркајќи го автобусот со мигранти, јавува дописникот на МИА од Софија.

ЦИК на БИХ: На изборите во октомври право на глас имаат над 3,3 милиони граѓани

ЦИК на БИХ: На изборите во октомври право на глас имаат над 3,3 милиони граѓани

Централната изборна комисија (ЦИК) на Босна и Херцеговина денеска соопшти дека право на глас на општите избори што ќе се одржат на 2 октомври имаат вкупно 3.368.666 граѓани.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија