Истекува амонијак од превртена цистерна кај Пирот, хоспитализирани педесетина лица

Над 50 луѓе хоспитализирани по истекување амонијак во близина на Пирот. Во болницата во Пирот вечерва се пријавиле вкупно 51 лице, од кои седум се повредени во незгоди предизвикани од истекување на амонијак, а еден од нив бил тешко алкохолизиран...

Во сообраќајна несреќа со грчки туристички автобус во Букурешт загина едно лице, а тројца се сериозно повредени

Во сообраќајна несреќа со грчки туристички автобус во Букурешт загина едно лице, а тројца се сериозно повредени

Едно лице го загуби животот, а тројца се сериозно повредени во сообраќајната несреќа што се случи денеска во Букурешт со туристички автобус, во кој од Грција за Романија се превезувале 47 патници и еден возач, сите грчки државјани, соопштија од...

Нови дојави за поставени бомби во училишта во Црна Гора

Нови дојави за поставени бомби во училишта во Црна Гора

На електронските адреси на неколку училишта во Црна Гора утринава пристигнале дојави за наводно поставени бомби, јавија црногорски медиуми. Полицијата е на терен и се проверуваат училиштата, јави РТЦГ.

Косовската полиција апелира за мирен протест во северно Косово

Косовската полиција апелира за мирен протест во северно Косово

Косовската полиција повика денешниот протест во селото Рударе во северно Косово, организиран од локалните Срби кои поставија блокади на патиштата во тој дел од државата, да помине мирно и без инциденти, јави дописникот на МИА од Приштина.

За осум отсто се зголемил бројот на починати од Ковид-19 во Грција

За осум отсто се зголемил бројот на починати од Ковид-19 во Грција

За една седмица во Грција се регистрирани 47.497 случаи на Ковид-19, од кои 30 проценти се реинфекции, а починаа 150 лица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас: Грција го поддржува зачленувањето на Косово и Западен Балкан во ЕУ

Дендиас: Грција го поддржува зачленувањето на Косово и Западен Балкан во ЕУ

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, кој денеска престојува во официјална посета на Приштина, порача дека неговата држава ги поддржува Косово и земјите од Западен Балкан во нивната намера да се зачленат во Европската унија, јави дописникот на...

Филијали на неколку банки во Сараево добиле дојави за поставени бомби

Филијали на неколку банки во Сараево добиле дојави за поставени бомби

Сараевската полиција добила дојави за поставени бомби во канцеларии на филијали на неколку банки во Сараево. Припадници на полицијата во моментов се на терен и вршат истрага.

Грчкиот Парламент го изгласа буџетот за 2023 година

Грчкиот Парламент го изгласа буџетот за 2023 година

Со 156 гласа „за“ од владејачката Нова демократија, грчкиот Парламент синоќа го изгласа буџетот за 2023 година, додека пак против беа сите опозициски партии, јави дописничката на МИА од Атина.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.