Македонски возач на камион е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Македонски возач на камион е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Во бугарскиот град Бургас утрово бил приведен возач на камион со стотина илегални мигранти, соопшти портпаролката на Регионалната управа на МВР во градот, Цветелина Рандева.

Голема акција на хрватската полиција за апсење луѓе осомничени за перење пари на штета на компанијата ИНА

Голема акција на хрватската полиција за апсење луѓе осомничени за перење пари на штета на компанијата ИНА

Хрватската полиција и Одделот за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) денеска спроведуваат голема акција во која се уапсени повеќе лица за, како што се сомничат, злоупотреба и перење пари на штета на компанијата ИНА, а меѓу уапсените е и...

Во Албанија потврдено присуство на новата ковид варијанта БА4

Во Албанија потврдено присуство на новата ковид варијанта БА4

Албанскиот Институт за јавно здравје официјално потврди дека во земјата циркулира подваријантата на Омикрон БА4.

Двајца бугарски полицајци загинаа откако автобус со илегални имигранти удрил во нивниот автомобил

Двајца бугарски полицајци загинаа откако автобус со илегални имигранти удрил во нивниот автомобил

Автобус со мигранти удрил во патролно возило за време на потера со полицијата. Двајца бугарски полицајци загинаа бркајќи го автобусот со мигранти, јавува дописникот на МИА од Софија.

ЦИК на БИХ: На изборите во октомври право на глас имаат над 3,3 милиони граѓани

ЦИК на БИХ: На изборите во октомври право на глас имаат над 3,3 милиони граѓани

Централната изборна комисија (ЦИК) на Босна и Херцеговина денеска соопшти дека право на глас на општите избори што ќе се одржат на 2 октомври имаат вкупно 3.368.666 граѓани.

Грција спречи илегален влез на 25.000 мигранти во август

Грција спречи илегален влез на 25.000 мигранти во август

Грчкиот министер за јавен ред, Такис ​​Теодорикакос изјави дека за помалку од еден месец грчките власти спречиле околу 25.000 мигранти илегално да влезат во државата.
– Само во текот на август досега 25.000 илегални мигранти се обиделе да влезат преку грчко-турската...

Грција ќе ја проширува оградата долж границата со Турција по целиот тек на реката Марица

Грција ќе ја проширува оградата долж границата со Турција по целиот тек на реката Марица

Грчкиот владин совет за национална безбедност на синоќешната седница посветена на зголемениот миграциски притисок врз копнената и врз поморската граница на Грција одлучи да се прошири оградата долж границата со Турција.

Саудиска Арабија може да ја снабдува Бугарија со гас и нафта

Саудиска Арабија може да ја снабдува Бугарија со гас и нафта

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков и амбасадорот на Саудиска Арабија во Софија Халид бин Камал Факих разговарале за билатералната соработка во енергетскиот сектор, соопшти прес-службата на Министерството.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија