Грција ќе ги удвои субвенциите за струја за домаќинствата и бизнисите

Грција ќе ги удвои субвенциите за струја за домаќинствата и бизнисите

Грција ќе ги удвои субвенциите за сметките за струја во септември на 1,9 милијарди евра, изјави денеска министерот за енергетика Костас Скрекас, наведувајќи дека со тоа продолжува финансиската поддршка воведена минатата година за да ги заштити потрошувачите од зголемените цени...

Уапсен возачот на автобусот кој се преврте кај Лесковац

Уапсен возачот на автобусот кој се преврте кај Лесковац

Уапсен е возачот на автобусот кој вчера рано утрината се преврте на автопатот Ниш – Лесковац, при што една жена го загуби животот, а 33 патници беа повредени.

Традиционално натпреварување: Црногорците го соборуваат рекордот во излежување и денгубење

Традиционално натпреварување: Црногорците го соборуваат рекордот во излежување и денгубење

Натпреварот во излежување, кој ја прави Црна Гора единствена во Европа, се организираше по 11. пат во етно селото „Монтенегро“ во Брезна во Пива, а од девет натпреварувачи од Никшиќ, Подгорица, Даниловград и Белград, двајца сè уште се борат за...

Во Албанија во јуни бројот на посетители зголемен за 25,5 отсто на годишно ниво

Во Албанија во јуни бројот на посетители зголемен за 25,5 отсто на годишно ниво

Бројот на домашни и странски посетители кои престојуваат во хотели, куќи за гости и друго сместување во Албанија во јуни се зголемил за 25,5 отсто на годишно ниво, со значителен пораст и кај странските и кај локалните туристи оваа летна...

По три месеци власт, изгласана недоверба на црногорската влада предводена од Дритан Абазовиќ

По три месеци власт, изгласана недоверба на црногорската влада предводена од Дритан Абазовиќ

Пратениците во црногорскиот Парламент доцна синоќа и изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, по поднесената иницијатива од Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ.

Големо невреме во Словенија: Ветер од 100 км/ч откорна кров на зграда

Големо невреме во Словенија: Ветер од 100 км/ч откорна кров на зграда

Силно невреме ја зафати Словенија во четвртокот вечерта. Ветерот носеше крв и собори дрвја, а неколку луѓе беа повредени.

Хрватска размислува за укинување на изолацијата и за ковид позитивните

Хрватска размислува за укинување на изолацијата и за ковид позитивните

Хрватскиот завод за јавно здравје, донело предлог според кој заразените од ковид-19 со благи симптоми ќе може да се движат, односно ќе нема задолжителна изолација. Според таа препорака, позитивните ќе можат да излегуваат од дома, но со задолжително носење на...

По сообраќајката во Бугарија: Сопственикот на српскиот автобус доби 99, а закупецот четири казни за тешки прекршоци

По сообраќајката во Бугарија: Сопственикот на српскиот автобус доби 99, а закупецот четири казни за тешки прекршоци

Сопственикот на српскиот автобус кој падна во ендек на автопатот „Тракија“ во Бугарија на 14 август доби 99 казни за тешки прекршоци, а закупецот на автобусот е казнет со четири казни за тешки прекршоци, објавуваат српските медиуми.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија