Тешко повредените деца од српскиот автобус се стабилни, но остануваат на интензивна нега во Софија

Тешко повредените деца од српскиот автобус се стабилни, но остануваат на интензивна нега во Софија

Двете потешко повредени деца од несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“ ноќта ја поминаа релативно мирно и остануваат на интензивна нега, изјави директорот на „Пирогов“, д-р Валентин Димитров, пренесува дописникот на МИА од Софија.

На Родос и Санторини уапсени 27 лица со фалсификувани патни исправи

На Родос и Санторини уапсени 27 лица со фалсификувани патни исправи

Со фалсификувани патни исправи, во два одвоени случаи, 27 лица, странски државјани, се обиделе од аеродромите на грчкиот острови Санторини и Родос да стигнат во Италија и Германија, но биле уапсени, јави дописничката на МИА од Атина.

Косово бара од Албанија потпишување трактат за заедничка одбрана

Косово бара од Албанија потпишување трактат за заедничка одбрана

Претседателката на Косово, Вјоса Османи оцени дека е стасано времето за потпишување трактат со Абанија за заедничко реагирање во случај на загрозување на двете држави, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во Бугарија се преврте автобус со деца од Србија, најмалку 10 повредени

Автобус со регистерски таблички од Шабац, Србија во кој се превезувале 48 деца,излетал од автопатот Тракија во Бугарија и се превртел во ендек при што има повредени.

Косово и Северна Македонија преговараат за размена на јаглен и струја

Косово и Северна Македонија преговараат за размена на јаглен и струја

Извршниот директор на Косовската енергетска корпорација (КЕК), Нагип Красниќи најави дека наскоро ќе биде објавен тендер за продажба на јаглен, а дека меѓу оние што пројавиле интерес за купување е енергетската корпорација на Северна Македонија – ЕСМ, јави дописникот на...

Полицијата го застрела напаѓачот кој уби 11 и рани 6 лица во Цетиње

Полицијата го застрела напаѓачот кој уби 11 и рани 6 лица во Цетиње

Убиени 11 лица и шест повредени лица во масакрот во Цетиње. Меѓу повредените е и припадник на полицијата.

Вучиќ: Влада до крајот на август

Вучиќ: Влада до крајот на август

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денес дека мандатарот за состав на новата Влада на Србија ќе се знае „ден или два по средбата со премиерот на Косово Албин Курти“ на 18. август во Брисел, јави дописникот на МИА од...

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Факт е постигнувањето на уште една голема национална цел, вели министерот за финансии на Грција Христос Стајкурас за излезот на земјата на 20 август од режимот на зголемен надзор и додава дека Грција, по 12 години се враќа во европската...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија