Кон: Ситуацијата со ковид-19 во Србија се влошува

Кон: Ситуацијата со ковид-19 во Србија се влошува

Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб, Предраг Кон изјави денеска дека епидемиолошката состојба во државата е влошена и уште повеќе ќе се влошува, очекувајќи оваа недела бројот на новозаболени да надмине 300 лица.

Детали за несреќата на косовскиот автобус кој се преврте кај Славонски Брод, десет лица загинаа

Детали за несреќата на косовскиот автобус кој се преврте кај Славонски Брод, десет лица загинаа

Десет лица загинаа, а има повеќе повредени откако автобус со косовски регистарски таблички утринава излета од автопатот кај Славонски Брод, соопшти хрватската полиција, а од македонското МНР потврдија за МИА.

Вучиќ: На Форумот во Скопје ќе потпишеме три документи, го менуваме името мини Шенген, на границите ќе воведеме брзи ленти

Вучиќ: На Форумот во Скопје ќе потпишеме три документи, го менуваме името мини Шенген, на границите ќе воведеме брзи ленти

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешниот видео разговор со премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, на новинарите во Крагуевац им најави дека на претстојниот регионален Економски форум во Скопје на 28 и 29 јули...

Поплави предизвикаа хаос во Романија

Поројните дождови во изминатите 24 часа предизвикаа поплави на 36 локации во 15 романски области. Според последните информации, две лица загинале.

Новиот бугарски парламент на конститутивна седница: Пратениците треба да изберат претседател

Новиот бугарски парламент на конститутивна седница: Пратениците треба да изберат претседател

По парламентарните избори на 11 јули, новиот состав на парламентот на Република Бугарија денеска треба да одржи прва, конститутивна седница со која ќе претседава најстарата пратеничка Мика Зајкова.

Курбан Бајрам се славеше низ целиот свет, годинава мерките против пандемијата беа поблаги

Курбан Бајрам се славеше низ целиот свет, годинава мерките против пандемијата беа поблаги

Во Косово, главната манифестација на Курбан Бајрам се одржа во Големата џамија во Приштина, каде што поглаварот на Исламската заедница на Косово, Наим Тернава испрати порака за солидарност и единство, истовремено порачувајќи дека Курбан Бјарам е важен празник во исламот.

Тесна трка пред предвремените парламентарни избори во Бугарија

Тесна трка пред предвремените парламентарни избори во Бугарија

Вонредните избори в недела во Бугарија се одржуваат за да се излезе од ќорсокакот откако ниту една партија не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство по изборите пред три месеци.

Четворица загинати во пожарот на Кипар

Четворица загинати во пожарот на Кипар

Во катастрофалниот пожар загинаа четири лица, а веројатно станува збор за египетски работници, кои од вчера попладне се водеа за исчезнати и се трагаше по нив, соопшти утрово кипарскиот министер за внатрешни работи Никос Нурис, јави дописничката на МИА од...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија