Штајнмаер во Тирана, прва посета на германски претседател по 27 години

Штајнмаер во Тирана, прва посета на германски претседател по 27 години

Според официјалното соопштение од претседателскиот кабинет „посетата претставува дополнителен сигнал за поддршка од Германија за европската иднина на земја“.

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визите за Косово

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визите за Косово

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија (ЕУ) одобрија укинување на визниот режим за Косово најдоцна од 1 јануари 2024 година.

Патарината во Србија од 1 јануари се зголемува за девет отсто

Патарината во Србија од 1 јануари се зголемува за девет отсто

Патарината во Србија од 1 јануари ќе се зголеми за девет отсто, најави в.д. директорот на јавното претпријатие „Патишта Србија“ Зоран Дробњак, јави дописникот на МИА од Белград.

Косово и Албанија, заедно на 110-годишнината од прогласувањето на независноста

Косово и Албанија, заедно на 110-годишнината од прогласувањето на независноста

Денот на знамето ги собра властите на Албанија и Косово, во Валона. 

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора на крајот на септември изнесува 847,83 милиони евра, а во исто време од државата се исплатиле 248,8 милиони евра, покажуваат прелиминарните податоци на Централната банка на Црна Гора.

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Од брегот на Либија тргнал рибарскиот брод со 483 лица кои во вторникот беа спасени во близина на грчкиот остров Крит, а мигрантите платиле од 3.000 до 4.000 долари по човек за да стигнат во Италија, соопшти крајбрежната служба на...

Српски медиуми: Кај Хоргош приведени околу 600 мигранти, акција и во Белград

Српски медиуми: Кај Хоргош приведени околу 600 мигранти, акција и во Белград

Повеќе од 600 илегални мигранти се приведени во областа Хоргош и Суботица по судирите меѓу две групи и престрелките што се случија во четвртокот вечерта, објавија белградските медиуми. Приведените мигранти најверојатно ќе бидат транспортирани во бегалските центри на југот на...

Откриена лабораторија за дрога кај Фиер, запленети околу 430 килограми кокаин вреден 40 милиони евра

Откриена лабораторија за дрога кај Фиер, запленети околу 430 килограми кокаин вреден 40 милиони евра

Албанската полиција во соработка со американската ДЕА, албански СПАК и црногорската полиција заплени околу 400 кокаин скриен во вреќи со вештачко ѓубре.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.