Хојт Ји: Проширувањето на ЕУ до 2025 година не е реално

Хојт Ји: Проширувањето на ЕУ до 2025 година не е реално

Проширувањето на ЕУ до 2025 година не е реално и штетно е што Западниот Балкан се преправа дека спроведува реформи, а ЕУ дека тие се спроведени, изјави поранешниот заменик на помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Брајан...

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди денеска дека ќе учествува на средбата на лидерите на Западен Балкан, што во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе се одржи на 29 април во Берлин, јави дописникот на...

„Блиц“: ЕУ прифаќа разграничување меѓу Србија и Косово

„Блиц“: ЕУ прифаќа разграничување меѓу Србија и Косово

Европската унија прифаќа промена на границите меѓу Србија и Косово, објави весникот „Блиц“, цитирајќи го еврокомесарот Јоханес Хан, кој нагласил дека размената на територии може да биде дел од договор за нормализирање на односите меѓу тие две држави.

Ѕанакопулос: Северна Македонија и Грција веќе имаат одлични односи

Ѕанакопулос: Северна Македонија и Грција веќе имаат одлични односи

Се отворија патишта, односите меѓу Северна Македонија и Грција веќе се одлични, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, на денешниот редовен брифинг со новинарите во однос...

Потпишан договор за укинување на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан

Потпишан договор за укинување на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан

Северна Македонија попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и ресорните министри од Западниот Балкан во рамките на вториот дигитален Самит во...

Помпео: НАТО го стабилизира Западен Балкан

Помпео: НАТО го стабилизира Западен Балкан

Државниот секретар на НАТО, Мајк Помпео на приемот во Вашингтон по повод 70-годишнината од формирањето на НАТО, оцени дека Алијансата на Балканот се соочила со етнички судири, но во тој регион донела стабилност.

Протести во Србија: Вучиќ времето ти истече, пакувај си ги куферите

Протести во Србија: Вучиќ времето ти истече, пакувај си ги куферите

Илјадници српски граѓани синоќа се собраа на протести под мотото „Еден од пет милиони“ во повеќе градови ширум Србија, меѓу кои и во Нови Сад, Ниш, Ваљево, Чачак, Лексовац, Крушеваац, Бор, Ужице, Горњи Милановац, Врање и Панчево.

Мицотакис: Граѓаните ќе гласаат за нова Европа

Мицотакис: Граѓаните ќе гласаат за нова Европа

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис изјави дека граѓаните на Европска Uнија на претстојните европски избори ќе ги остават зад себе лагите и популизмот.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.