Невреме ја зафати Грција

Невреме ја зафати Грција

Поројни дождови и силни ветрови предизвикаа повеќе проблеми низ цела Грција, јавија локалните медиуми.

Захариева: Поддршка за Западен Балкан за побрза интеграција во ЕУ

Захариева: Поддршка за Западен Балкан за побрза интеграција во ЕУ

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева доби целосна поддршка од колегите од Вишеградската група и од Западен Балкан за побрза интеграција на регионот во ЕУ за време на бугарското претседателствување со Советот на Унијата.

Кадри Весели е избран за претседател на косовскиот Парламент

Кадри Весели е избран за претседател на косовскиот Парламент

Косовскиот Парламент денеска со мнозинство гласови за прв парламентарец го избра Кадри Весели, лидерот на Демократската партија.

Хан: Регионалната економска интеграција не е алтернатива за членството во ЕУ

Хан: Регионалната економска интеграција не е алтернатива за членството во ЕУ

Создавањето регионална економска зона која ќе го поттикне економскиот раст и ќе создаде нови работни места, е клучен приоритет за земјите од регионот, истакна еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан на неформалниот состанок на премиерите на...

Романски весник одбил реклама која „го велича диктаторот од Анкара“

Романски весник одбил реклама која „го велича диктаторот од Анкара“

Главниот и одговорниот уредник на романскиот весник „Романиа Либерта“, Сабин Орџан изјави дека весникот ја одбил понудата на турската амбасада за реклама во врска со 15. јули.

Бугарската Влада го одобри меморандумот за железничко поврзување со Македонија

Бугарската Влада го одобри меморандумот за железничко поврзување со Македонија

Бугарската Влада денеска го одобри Меморандумот за соработка меѓу министерствата за транспорт на Бугарија и на Македонија за развој на железничкиот сообраќај меѓу двете земји.

Портрет на Тито во банкнотите на Гвинеа

Портрет на Тито во банкнотите на Гвинеа

Иако сите држави на нивните пари користат портрети на лидери и херои од нивните матични земји, за прв пат во историјата на Гвинеја е употребуван лидер на странска држава во нивните банкноти.

Договорена заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија

Договорена заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија

Албанија и Македонија немаат отворени прашања и сакаат уште подобра соработка како единствен сигурен пат кон евроатлантските интеграции, истакнаа министрите за надворешни работи на двете земји, Дитмир Бушати и Никола Димитров, по денешната средба во Тирана.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.