Фон дер Лајен: Со Договорот од Преспа, проблемот го претворивте во можност

Фон дер Лајен: Со Договорот од Преспа, проблемот го претворивте во можност

Проблемот го претворивте во можност, рече германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен по средбата со нејзиниот грчки колега Евангелос Апостолакис. Договорот од Преспа се најде на агендата разговори на двајцата министри на нивната средба во Атина, а во...

На Крит врнело дожд непрекинато 41 час

На Крит врнело дожд непрекинато 41 час

Континуирано, околу 41 час без прекин, врнело дожд на Крит во периодот од 24 до 26 февруари, кога грчкиот остров беше зафатен од големо невреме, според податоците од грчката Националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис: Иако не ми се допаѓа, Договорот од Преспа е ратификуван и ќе го почитувам

Мицотакис: Иако не ми се допаѓа, Договорот од Преспа е ратификуван и ќе го почитувам

Имаме меѓународен договор, не ми се допаѓа, но е ратификуван меѓународен договор и ќе го почитувам договорот, рече претседателот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис за време на панел дискусијата на Економскиот форум во Делфи, одговарајќи на прашањето дали тие како...

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Харадинај и Рама со највисоки плати меѓу премиерите во регионот

Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш Харадинај и Еди Рама добиваат највисоки плати во регионот во споредба со премиерите на другите земји, се наведува во извештајот на Светска банка.

Харадинај го поздрави потпишувањето на Протоколот за Македонија во НАТО

Харадинај го поздрави потпишувањето на Протоколот за Македонија во НАТО

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Брисел на Протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО од страна на 29 членки на Алијансата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Данелис: Останав цврсто на моите ставови и принципи - Договорот од Преспа е историски

Данелис: Останав цврсто на моите ставови и принципи - Договорот од Преспа е историски

Владата на Алексис Ципрас на гласањето доверба во средата „преживеа“ откако 151. решавачки и пресуден глас го доби од пратеникот Спирос Данелис. Пратеникот кој во изминатите денови е личност број еден во Грција, протагонист во последните случувања, политичарот кој со...

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата ако Србија го признае Косово

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата ако Србија го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Храдинај денеска повтори дека и покрај барањето на Вашингтон, таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина останува во сила, се до постигнувањето договор меѓу Приштина и Белград.

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за консолидирање на регионот.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.