КФОР е подготвен да интервенира доколку е загрозена безбедноста на северот на Косово

КФОР е подготвен да интервенира доколку е загрозена безбедноста на северот на Косово

НАТО оцени дека севкупната безбедносна ситуација на северот на Косово е тензична и дека воената алијанса е подготвена, во согласност со својот мандат, да интервенира доколку е загрозена стабилноста.

Во Црна Гора регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

Во Црна Гора регистриран првиот случај на мајмунски сипаници

Во Црна Гора е регистриран првиот случај на мајмунски сипаници кај црногорски државјанин кој е во добра општа состојба, соопшти денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Вучиќ: Подготвени сме да помогнеме на Македонија со струја и храна ако е потребно

Вучиќ: Подготвени сме да помогнеме на Македонија со струја и храна ако е потребно

Претседателот на Република, Србија Александар Вучиќ во емисија на „Пинк ТВ“ најави дека доколку е потребно, Србија е подготвена повторно да и помогне на Македонија.

Во Црна Гора повторно задолжително носење заштитни маски

Во Црна Гора повторно задолжително носење заштитни маски

Во Црна Гора, поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот, во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски, а здравствените власти уште еднаш апелираа до граѓаните да се вакцинираат против Ковид-19.

Бегај ја презеде функцијата претседател на Албанија

Бегај ја презеде функцијата претседател на Албанија

Со давањето свечена заклетва, Бајрам Бегај и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија, на која ќе остане во наредните пет години.

Во Грција потврдени 13 случаи на мајмунски сипаници

Во Грција потврдени 13 случаи на мајмунски сипаници

Во Грција заклучно со денеска се потврдени вкупно 13 случаи на мајмунски сипаници, два повеќе од минатата седмица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), јави дописничката на МИА од Атина.

Пожарникари од шест европски земји летово ќе помагаат во Грција

Пожарникари од шест европски земји летово ќе помагаат во Грција

Над 200 пожарникари од шест европски земји пристигнуваат во Грција за летово да им помагаат на нивните грчки колеги во гаснењето на пожарите во рамките на европската пилот програма, јави дописничката на МИА од Атина.

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание „Продолжуваме со промените“.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија