Хашим Тачи ги повика граѓаните да излезат на гласање

Хашим Тачи ги повика граѓаните да излезат на гласање

Косовскиот претседател Хашим Тачи ги повика граѓаните на Косово да излезат на парламентарните избори в недела.

Помош од вештите раце на „децата на мирот и љубовта“ за жртвите од прогонот во турција

Помош од вештите раце на „децата на мирот и љубовта“ за жртвите од прогонот во турција

15.-иот по ред Фестивал на јазикот и културата оваа година се одржа во главниот град на Романија, Букурешт.

Омразата меѓу Eрдоган и турската ѕвезда од НБА

Омразата меѓу Eрдоган и турската ѕвезда од НБА

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган му го суспендирал пасошот на кошаркарот на Оклахома Тандер којшто синоќа бил заджран на аеродром во Романија поради неважечки документи.

Турските власти го уништуваат имиџот на Турција

Турските власти го уништуваат имиџот на Турција

Челниците на турската влада веќе подолго време се обидуваат да ги уништат училиштата на движењето Ѓулен, единствениот светски бренд на турскиот народ во последните неколку децении. Освен тоа, не само што им нанесуваат силен удар на турските традиционални вредности, туку...

Грција ќе изгуби од 800 милиони до 1,6 милијарди евра поради Брегзит

Грција ќе изгуби од 800 милиони до 1,6 милијарди евра поради Брегзит

Грција ќе загуби од 0,4 до 0,8 отсто од бруто домашниот производ или од 800 милиони до 1,6 милијарди евра поради Брегзит, соопшти грчката Централна банка.

ЕУФОР: Нема да има војна во БиХ, ниту во соседството

ЕУФОР: Нема да има војна во БиХ, ниту во соседството

Командантот на Силите на Европската унија (ЕУФОР), генерал-мајорот Антон Валднер наведе оти оценува дека во Босна и Херцеговина или во соседството нема да има војна.

Алармантно: Во Косово двојно поголем број заболени од канцер

Алармантно: Во Косово двојно поголем број заболени од канцер

Во Клиниката за онкологија при унверзитетскиот клинички центар во Приштина, според извштајот за првото тромесечие од годинава, регистрирани се 378 нови случаи на дијагностициран рак, што претставува 100 отсто поголем број споредено со истиот период лани.

ЕК ќе го разгледа извештајот на невладината организација „Оксфам“

ЕК ќе го разгледа извештајот на невладината организација „Оксфам“

Многу сериозно го сфаќаме секое обвинение за малтретирање на мигрантите, изјави денеска портпаролот на Европската комисија по повод извештајот на невладината организација „Оксфам“ во кој се тврди дека мигрантите кои поминале по т.н. Балканска рута биле изложени на тортура.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.